Rengeteg nem nyugati ország nem hajlandó elfogadni a britek azon állítását, hogy Oroszország áll a Salisbury-i incidens mögött követelve, hogy mutassák be a bizonyítékot, közölte Moszkva londoni nagykövetsége. Körülbelül 160 állam osztozik ezen az állásponton.
A nyugati világban sokan, néhány jelentős kivétellel, egyesültek az Egyesült Királyság mögött azon vádat illetően, miszerint Oroszország mérgezte meg az egykori kémet egy katonai minőségű toxikus anyaggal, de sok más országot nem győzött meg Theresa May brit miniszterelnök tüzes retorikája, mondta el az orosz brit nagykövetség szóvivője.
"Még ha May asszony el is mondja, hogy teljesen biztos benne, hogy Oroszország felelős a Salisbury-i eseményért, minden bizonyítékot be kellene mutatnia Oroszországnak, a nemzetközi közösségnek és a brit közvéleménynek. A közel 160 országnak ez a véleménye, amelyek nem tagjai a nyugati blokknak," - mondta. "Nyilvánvaló, hogy a szélesebb világban senki nem fogadja el a britek szavait."
Hétfőn, az Egyesült Királyságot követően az Egyesült Államok, 18 EU-tagállam és más európai ország, Kanada és Ausztrália vezetése bejelentette, hogy több orosz diplomatát utasítanak ki az Egyesült Királysággal való szolidaritás jegyében. Washington egyedül 60 diplomata kiutasítását rendelte el, köztük 12-en az ENSZ-be küldött orosz misszió tagjai azt állítva, hogy titkos hírszerző ügynökök voltak.
Az eset a legnagyobb kollektív kiutasítás az orosz diplomaták történelmében, melyet Moszkva rendkívül barátságtalan és indokolatlan lépésnek ítélt. Ugyanakkor nyugaton is hallatszottak olyan hangok, amelyek megtagadták, hogy kiálljanak London mellett, amíg a bizonyítékot be nem mutatták. Ausztria és Svájc, mindketten semleges státuszukat hangsúlyozva nem voltak hajlandók követni a lépést. Ciprus, Portugália, Bulgária, Szlovákia, Szlovénia, Málta és Luxemburg sem állt be a kiutasító országok sorába.
Eközben Alexander Yakovenko orosz nagykövet az Egyesült Királyságban kedden tájékoztatót tartott a külföldi nagyköveteknek, ahol megerősítette, hogy Oroszország teljes mértékben kész együttműködni az Egyesült Királyság nyomozó hatóságaival.
"Eddig London megtagadta az ilyen együttműködést, ami elfogadhatatlan," - nyilatkozta a nagykövetség a találkozó után. Moszkva többször kérte Londont, hogy szolgáltasson mintákat a toxikus szerből, melyet állítólag Szkripal és lánya megmérgezésére használtak március 4-én, de minden kérést elutasítottak.
A tájékoztatón jelen lévő országok képviselőinek Yakovenko elmondta, hogy az Egyesült Királyság szándékosan sötétben tartja a folyamatban lévő vizsgálatot, mondta a nagykövetség.
"A tájékoztatón résztvevők kérdései és nyilatkozatai megerősítették, hogy a brit fél nem biztosított a nemzetközi partnerek számára semmilyen tényt arra vonatkozóan, hogy mit történt Salisburyben," - jegyezte meg hozzátéve, hogy ez a magatartás nem csak a diplomáciai testület, hanem a nemzetközi közösség egésze számára is rejtélyes. (1)
(1) - https://www.rt.com/news/422530-skripal-non-western-demand-proof/