Amikor "Az ördögűző" 1973-ban először szerepelt a mozikban, a vallási gyakorlat még viszonylag ismeretlen volt a populáris kultúrában. A rémisztő film sikere nyomán a kifejezés hamar népszerűvé vált és egy sor fikciós horrorfilm műfaj alapjául szolgált. Minden későbbi ördögűzős film lényegében az eredeti film ugyanazon elemeinek egy változata volt.
Függetlenül attól, hogy köze van a filmhez vagy sem, az ördögűzés mind gyakrabban tűnik fel, különösen azok után, hogy a Vatikán és a vezető ír papság felhívására több ördögűzőt alkalmazna az egyház a növekvő számú esetek miatt.
A Vatikán ebben a hónapban képzést indít ördögűző papok számára azt állítva, hogy a démoni megszállottságtól való megszabadulás iránti igény jelentősen nőtt az egész világon.
A több mint 200 katolikus, anglikán és ortodox papot képviselő és a Vatikán által támogatott Nemzetközi Ördögűzők Egyesülete szerint a növekedés miatt gyakorlatilag vészhelyzet állt elő.
Egy szicíliai pap szerint azon olasz állampolgárok száma, akik azt állították, hogy megszállták őket, évente 500 000-re emelkedett, egy ír pap pedig azt mondta, hogy az ördögűzés iránti igény "exponenciálisan emelkedik". (1)
Bármi is mindennek az oka, az ördögűzés forró téma lett világszerte. Nem véletlen, hogy az eredeti ördögűző film rendezője, William Friedkin egy új filmet készített, amely a valóságos ördögűzést tárja fel, amelynek maga a rendező is szemtanúja volt egy démon közelmúltbeli kiűzése során.
Friedman jelenléte az ördögűzésen része volt a közelgő "Az ördög és Amorth atya" című filmje forgatásának. A film Gabriele Amorth atya, a Vatikán egykori ördögűzője életét mutatja be, aki 2016-ban bekövetkezett haláláig a Római Egyházmegye nevében végezte a gyakorlatot. Friedkin egy olasz nő esetében végrehajtott ördögűzésen vett részt, ami Amorth atya számára az egyik utolsó volt, és egy olyan esemény, amely a rendezőt erőteljesen megmozgatta.
William Friedkin és Gabriele Amorth atya
Az ördögűzés után Friedkin elmondta, hogy végső soron ráébredt, hogy érzelmileg milyen traumatikusak és nehezek ezek a spirituális szertartások:
"Félelmetes volt. Attól féltem, hogy mi történik, ha nagy empátiát érzek a nő fájdalmaival és szenvedésével kapcsolatban, ami nyilvánvaló a filmben."
Annak ellenére, hogy az új film a történet emberi oldalára összpontosít, Friedkin jelentős bírálatot kapott azért, mert egyesek szerint támogatja és népszerűsíti az ördögűzést, melyet vannak, akik hamis jelenségnek tartanak. Friedkin a közelmúltban védelmébe vette a filmet és azt állította, hogy a paranormális érdeklődés nem feltétlenül azonos azzal, hogy valaki hisz benne:
"Nem tudok többet, mint más. De csak azért, mert nem tudunk valamiről, nem azt jelenti, hogy létezik vagy nem létezik. Csak nem úgy élem az életem, mint egy szkeptikus."
Friedkin "Az ördög és Amorth atya" című filmjét április 20-án mutatják be az Egyesült Államokban.
http
(1) - https://www.theguardian.com/world/2018/mar/30/vatican
(2) - http://www.nme.com/news/film/the-exorcist-director-vatican