Moammer Kadhafi szét akarta zúzni az amerikai valuta dominanciáját a Közel-Keleten azáltal, hogy aranyfedezetű dínárt készült bevezetni, de nem sikerült neki. Kínának azonban van esélye befejezni, amit Kadhafi elkezdett, mondta egy iparági szakértő.
"A dolláron kívüli valuták olajkereskedelemben történő használatával kapcsolatos ötletek többször is felmerültek. Néhányat súlyos elnyomás érte az Egyesült Államok részéről, egy példa erre Moammer Kadhafi, aki egy regionális arany dínár valuta bevezetésére és az ebben a pénznemben történő olajkereskedelemre tett javaslatot a Közel-Keleten,"- mondta Alekszandr Jegorov, a TeleTrade devizapiaci stratégája.
Ezúttal azonban a dollár kiszorítására irányuló kísérlet sikeres lehet. Kína jüan fedezetű határidős olajszerződések megkötésébe kezdett, és Peking rendelkezik azzal, amivel Kadhafi annak idején nem, a szakértő szerint.
"Kínai világgazdaságban betöltött szerepével és a renminbi iránti egyre növekvő érdeklődés mellett Kínát egy nukleáris pajzs védi. Vagyis megengedheti magának, hogy megpróbálja felszámolni a monopóliumot az olajkereskedelemben. Ez még nagyobb súlyt ad a kínai jüannak. Ezen kívül Kína gazdasága a világ legnagyobb olajfogyasztója, ezért minden nyersanyag-gyártónak figyelembe kell vennie a kínai hatóságok stratégiáját," - mondta Jegorov.
Kapcsolódó cikkek: http://ujvilagtudat.blogspot.hu/search/label/olaj
Az elemző szerint a olaj-jüan bevezetésének ütemezése tökéletes. Az oroszországi, az iráni és a venezuelai fő kőolajtermelők az amerikai szankciók nyomása alatt állnak, és jó pillanat számukra, hogy kiiktassák a dollárt az olajkereskedelemből, és a jüannal helyettesítsék.
Mihail Mascsenko, az eToro befektetői hálózatának elemzője egyetért ezzel. "Az orosz geopolitika szempontjából minden bizonnyal előnyös a dollár szerepének csökkentése a külkereskedelemben. És ez megtörtént, emlékezzünk az ország arany tartalékainak rekord növekedésére. Azok az államok, amelyek folyamatosan új szankciók fenyegetése alatt állnak, mint például Irán és Venezuela, szintén profitálhatnak. Az renminbiben kötött szerződések lehetővé teszik az olajkereskedelmet az Egyesült Államok jóváhagyása nélkül," - mondta.
Mindkét elemző egyetért abban, hogy időbe fog telni, amíg az olaj-jüan valóságos veszélyt jelent a dollárral szemben. Kínának meg kell nyernie a világ legnagyobb olajtermelőinek, Oroszországnak és Szaúd-Arábiának a támogatását, vagy a kezdeményezés kudarcot vall, mondja Mascsenko. Hozzátette, hogy a jüan teljes mértékben pekingi irányítás alatt áll, ami szintén veszélyt jelenthet a potenciális befektetők számára. (1)
(1) - https://www.rt.com/business/422838-petro-yuan-dollar-gaddafi/