Londonnak végül is bocsánatot kell kérnie a Szkripal mérgezési ügyben Moszkva ellen felhozott alaptalan vádak miatt, mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, miután az Egyesült Királyság katonai laboratóriuma elismerte, hogy nem tudja összekötni a támadást Moszkvával.
"Számunkra a helyzet kezdettől fogva megdöbbentő volt, és ez most fokozatosan megerősítést nyer, hogy a brit oldalról néhány órával a gyilkosssági kísérlet után (a kettős ügynök, Szergej Szkripal és a lánya ellen) tett állítások teljesen alaptalanok," - mondta Peszkov az újságíróknak. Peszkov röviddel a Sky News interjúja után szólalt meg, amelyben a Porton Down-i kémiai labor vezetője elismerte, hogy tudósaik nem találtak bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy az A-234 ("Novichok") kémiai anyag, melyet a mérgezéshez használtak, Oroszországból érkezett.
Peszkov azt mondta, úgy véli, hogy a Moszkvával szembeni állításokat soha nem erősítik majd meg: "A Putyin elnököt vádló brit külügyminiszternek (Boris Johnson) és a brit miniszterelnöknek (Theresa May) valamilyen módon bele kell majd nézniük az Európai Uniós kollégáik szemébe, miután ezt elmondták nekik," - mondta Peszkov.
"Valahogyan bocsánatot kell kérniük az orosz féltől," - mondta. "De természetesen ez még messze van, és ez az idiotizmus túl messzire ment."
Vlagyimir Putyin orosz elnök közölte, hogy várakozással tekint a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) közelgő rendkívüli ülésszakára, abban a reményben, hogy a Szkripal ügyet pihentetni lehet.
"Legalább 20 kérdéssel készültünk a megbeszélésre, és reméljük, hogy ez a vita véget vet majd ennek az ügynek," - mondta Putyin Ankarában az újságíróknak, ahol közös sajtótájékoztatót tartott a török elnökkel, Recep Tayyip Erdogannal.
A korábbi kettős ügynököt, Szergej Szkripalt és lányát, Juliát március elején megmérgezték. A brit kormányzati hatóságok azt állítják, hogy egy orosz katonai osztályú idegmérget használtak, és hogy Moszkva áll a mérgezés mögött, míg a Kreml azt állítja, hogy az egész ügyet Moszkva lejáratására rendezték meg.
Oroszország saját nyomozásba kezdett a mérgezési ügyben, mivel az áldozatok egyben orosz állampolgárok, és az OPCW vizsgálatban felajánlották a segítségnyújtást. Az Egyesült Királyság figyelmen kívül hagyta az orosz ajánlatokat, azt állítva, hogy Moszkva elismerte bűnösségét. London kiutasított 23 orosz diplomatát, akik állítólag titkos kémek, és meggyőzött számos szövetséges országot is, hogy több tucat orosz tisztviselőt utasítsanak ki. Moszkva erre nyugati diplomaták kiutasításával válaszolt. (1)
A Porton Down-i katonai labor elismerte, hogy nincs bizonyíték az orosz kapcsolatra
Gary Aitkenhead, a Porton Down-i Védelmi Tudományos és Technológiai Laboratórium (DSTL) ügyvezető igazgatója elmondta a Sky Newsnak: "Novichokként azonosítottuk, ami egy katonai minőségű idegméreg."
"Nem azonosítottuk a pontos forrást, de a tudományos információkat a kormánynak átadtuk, akik aztán számos más forrást használtak fel arra, hogy összeállítsák a következtetéseket."
A tudósok azt mondják, hogy nem biztosak a kapcsolatban. Aitkenhead hozzátette: "A mi feladatunk, hogy biztosítsuk a tudományos bizonyítékokat arra vonatkozóan, hogy mi ez az idegméreg, és azt találtuk, hogy ebből az adott (Novichok) családból származik, és hogy katonai osztályú, de nem a mi munkánk megmondani, hogy hol gyártották."
Aitkenhead szerint nincs ismert ellenszere a Novichoknak, és semmilyet sem adtak egyik Szkripalnak sem. Azt mondta, hogy az anyag létrehozásához "rendkívül kifinomult módszerekre van szükség, amire csak egy állami szereplőnek lehettek meg a képességei".
Az Egyesült Királyságban megmérgezett ex-kém unokahúga haza akarja vinni Szkripal lányát Oroszországba
Szergej Szkripal, korábbi orosz kém unokahúga, akit a lányával együtt mérgeztek meg Nagy-Britanniában azt állítja, hogy Angliába kíván utazni, és megpróbálja hazavinni Juliát, Szkripal lányát Oroszországba, írta a Reuters hírügynökség.
Viktoria Szkripal szerdán este azt nyilatkozta az állami televízióban, hogy brit vízumot kér, de nem tudja, hogy vajon a brit hatóságok megengednék-e neki, hogy lássa Julia unokatestvérét, vagy Szergej nagybátyját, akiket Salisbury-ben mérgeztek meg Március 4-én egy idegméreg támadás során.
"Jelenleg egy célom van: odarepülni és elvinni Juliát, legalább őt," - mondta Viktoria Szkripal hozzátéve, hogy Julia mindig is távol állt a politikától. "Ez sokkal bonyolultabb Szergej (Szkripal) esetében."
Julia és Szergej Szkripal
Azt mondta, rendszeres kapcsolatban áll az orosz londoni nagykövettel, Alexander Yakovenko-val, és ő segített neki egy orosz útlevél megszerzésében.
Azt mondta, hogy a brit hatóságok nem adtak neki biztosítékot, hogy még akkor is láthatja Juliát, ha megérkezik a kórházba.
Viktoria Szkripal szavai a Rossiya-1 60 Perc című műsorában hangzottak el, ahol a szakértők és a törvényhozók az idegméreg támadást egy kitervelt brit cselekménynek tartják, melynek célja az volt, hogy besározzák Oroszországot. (3)
(1) - https://www.rt.com/news/423106-peskov-porton-down-london
(2) - https://www.rt.com/uk/423075-porton-down-skripal-proof/
(3) - https://www.reuters.com/article/us-britain-russia-skripal-niece/