A Marine Tech francia vállalat egy új találmányt fejlesztett ki, amely feltalálói szerint megoldást jelenthet a világ egyre kínzóbb ivóvíz problémájára. A cég szerint 2030-ra 50 százalékkal fog emelkedni a tiszta ivóvíz iránti kereslet az éghajlatváltozás okozta szárazság miatt. (1)
A Francia Riviérán létrehozott kísérleti tengervíz sótalanító telep áttetsző gömbökből áll, amelyek átmérője körülbelül egy méter. A gömbökben tengervíz van, amely egy középen lévő tálcában található, ahol a napsütés hatására elpárolog és lecsapódik a gömb belső falán.
A gömb alján pedig már desztillált víz található, amely emberi fogyasztásra alkalmas. Laura Stanck projektmérnök elmondta, hogy a találmány ötlete tíz évvel ezelőtt született meg, melynek prototípusát egy bolti salátástál ihlette, majd 5-6 évvel később készült el.
A kezdetben használt könnyebb anyagok, melyeket a gömb elkészítésénél alkalmaztak, a nagy hő hatására megolvadtak a napon, mivel az alul elhelyezett tükör visszaveri a fényt és a többi anyag nem bírta a magas hőmérsékletet.
A fejlesztő cég most szabadalmaztatja a rendkívül egyszerű találmányt, és a vezérigazgató szerint valószínűleg ők állítják elő a legolcsóbb ivóvizet az egész világon.
Thierry Carlion elmondta, hogy a rendszer mindössze pár száz euróba kerül, és úgy tervezték, hogy körülbelül 30 év legyen az élettartama, vagyis a víz literenkénti ára nagyon alacsony.
A gömböket elsőként egy Abu Dhabiban épülő ökovárosban használhatják, amely napenergiával és egyéb megújuló energiával fog működni. A cég Dél-Afrikával is tárgyal, ahol 100 ezer egységet telepíthetnek, ami már egy egész város ivóvíz ellátását képes biztosítani.
A berendezés fejlesztői szerint a rendszer bármilyen vizet képes emberi fogyasztásra alkalmassá tenni, mivel a gömbökben olyan magas a hőmérséklet, hogy az minden kórokozót elpusztít.
(1) - http://en.marinetech.fr/Projects