A híres Nasca-vonalak első feltérképezése során a perui régészek véletlenül több mint 50 korábban ismeretlen ősi geoglifát fedeztek fel.
A gyakran csupán néhány tíz centiméter szélességű vonalakat túlságosan nehéz megkülönböztetni szabad szemmel. A több mint ezer évvel ezelőtt a földbe vájt vonalak idővel számos helyen beleolvadtak vagy eltűntek a felszíni talajban. A terep nagy felbontású 3D szkennelése alacsony magasságban repülő drónokról lenyűgöző részletességgel mutatja be a hatalmas vonalakat. (1)
A régészek úgy vélik, hogy az új vonalak egy része még a Nazca kultúránál (i.sz. 200-tól 700-ig) is régebbi, és valamikor időszámításunk előtt 500 és 200 között a Paracas és Topara kultúráktól származik. A Nazca-vonalak csak a magasból láthatóak és általában poligonokból állnak. Másrészt a Paracas nép tagjai embereket ábrázoltak és a metszeteket lefelé készítették el a hegyoldalakon, hogy a környező falvak lakói számára is láthatóak legyenek.
"A legtöbb ilyen figura harcost ábrázol," - mondja Luis Jaime Castillo Butters perui régész, aki segített feltárni az ábrákat. "Ezek egy bizonyos távolságból észlelhetők, így az emberek láthatták őket, de az idő múlásával szinte teljesen eltűntek."
A Nasca-vonalak mintegy 400 kilométerre találhatók Limától délre, és geometriai alakzatokat alkotnak - a leghíresebb egy kolibri, egy majom és egy pók -, amelyek 750 négyzetkilométert fednek le.
http
Számukat jelenleg több mint ezerre becsülik, és a képek azt jelentik, hogy a kultúrák évszázadokkal a Nazca nép megjelenése előtt már kísérleteztek a hatalmas mesterséges ábrázolásokkal. Az ősi peruiak kövekkel rakták ki a vonalak széleit. Ezután lekaparták a föld felső rétegeit, hogy könnyebben láthatóvá váljon az ábrák alatt lévő talaj. A tudósok a mai napig nem tudják, hogy miért készítették őket, de valószínűnek tartják, hogy rituális célokat szolgáltak.
Az 1994-ben világörökségi helyszínnek minősített területről az UNESCO azt mondta, hogy a vonalak "a régészet legnagyobb rejtélyei közé tartoznak." Az új geoglifák az UNESCO védelme alá tartoznak, és a tudósok azt mondják, hogy nincsenek közvetlen veszélyben, de az ezzel kapcsolatos korábbi félelmek tették lehetővé ezt az új felfedezést. A nemzetközi elismerés azonban nem garantálja a védelmet. Az adott nemzetek felelősek a védelemért és a megfelelő szankciók kiszabásáért, ha valaki kárt okoz a helyszínekben, mint például amikor egy teherautó vezetője hajtott át a vonalakon az év elején.
2014 decemberében a Greenpeace egy tiltakozást tartott a kolibri ábra közelében, elítélve a környezetrombolás, miközben helyrehozhatatlan károkat okoztak ezzel a Világörökségi helyszínen. Ezt követően amerikai támogatással további kutatás kezdődött a területen. Castillo szerint még sok munkát kell elvégezni, mivel a 100 ezer perui régészeti lelőhelynek csak mintegy 5 százalékát dokumentálták megfelelően, és még ennél is kevesebbet térképeztek fel.
(1) - https://news.nationalgeographic.com/2018/04/new-nasca-nazca