A kínai vámtisztviselők visszautasították az Egyesült Államokból származó 469 tonna szilárd hulladék behozatalát, amelynek importját nemrégiben tiltották be, és visszaküldték a szemetet Amerikába, jelentette a Xinhua hírügynökség.
Hangcsouban, a kelet-kínai Csöcsiang tartomány fővárosában az ellenőrök papír és fémhulladékkal kevert üdítős palackokat találtak a hírügynökség szerint. A szilárd hulladék szállítmányokat Peking tiltja.
A vámhatóság azt követelte, hogy a szemetet a lehető leghamarabb vigyék vissza Amerikába.
2017 végén Kína megtiltotta 24 fajta szilárd hulladék behozatalát az országba a környezetszennyezés elleni küzdelem részeként. Korábban Kína a hulladék globális importőre volt, többek között az Egyesült Államokból, amely az egyik legnagyobb szállító volt.
Kína már régóta a világ újrahasznosítója, ahol a műanyag, papír és fémhulladék globális kivitelének nem kevesebb mint 50 százalékát dolgozták fel 2016-ban. Két éve az Egyesült Államok 5,2 milliárd dollárt fizetett Kínának 16 millió tonna hulladék újrahasznosításáért.
"A szilárd hulladékba nagy mennyiségű piszkos hulladékot vagy veszélyes hulladékot kevernek, amely nyersanyagként felhasználható," - mondta Peking, magyarázva döntését a Kereskedelmi Világszervezetnek. "Ez komolyan szennyezte a kínai környezetet."
Amikor a kínai gazdaság kisebb volt, kevésbé volt drága az ország számára az olcsó munkaerő révén az újrahasznosítás, mint hogy ezeket az anyagokat a semmiből állítsák elő. Azonban ahogy a gazdaság növekedni kezdett, a szemét feldolgozása egyre kevésbé lett nyereséges a szennyezés mellett.
Jelentések szólnak arról, hogy a hulladék behozatalának tilalmát követően a fejlett országokban és különösen az USA-ban problémák merültek fel a szemetet illetően. Steve Frank a Pioneer Recycling-től Portlandban, Oregonban elmondta az NPR hírügynökségnek, hogy "a világ többi része nem tudja pótolni ezt a szakadékot". (1)
(1) - https://www.rt.com/business/423798-us-china-garbage-ban/