Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az indiai Kumbhalgarh erőd a 15. században épült és a világ második legnagyobb falával rendelkezik

$
0
0

Mindannyian ismerjük a Kínai Nagy Falat, a mai legnagyobb ilyen jellegű építményt a világon. Ez egy számtalan történettel rendelkező fal, köztük különböző mitológiai és történelmi összefüggéssel. A múltban kínai foglyokat küldtek oda, hogy letöltsék a büntetésüket.

Ám valószínűleg kevesebben hallottak a Kumbhalgarh erődről és annak környező faláról, melyet széles körben a világ második legnagyobb hasonló építményének tartanak.

Kumbhalgarh egy olyan hely, amely 13 hegycsúcs között helyezkedik el India nyugati részén. Pontosabban Rádzsasztán államban található, körülbelül 80 kilométerre Udaipur városától.

http
A hegyek között található Kumbhalgarh erőd egy 15. századi remekmű, amelyet Rana Kumbha uralkodó épített. A helyet emellett a Maharana Pratap néven ismert egyik legnagyobb Mévár uralkodó és harcos születési helyének tartják.

Ezt a területet azonban már jóval azelőtt stratégiai fontosságúnak tartották, hogy a Kumbha-dinasztia felemelkedett. Az első erőd, amely elfoglalta a helyet Kumbhalgarhban, már a 6. században megépült. Akkoriban Samprati király  volt a Maura korban, aki felépítette. A történészek többsége békeszerető uralkodónak és nagyon bátor királynak tekinti őt. Neki sikerült létrehoznia több dzsain központot a különböző arab országokban, valamint Iránban.


Nem nagyon világos, hogy mi történt a régióban vagy az erőd területén a 14. század elejéig. Ezen a ponton Alauddin Khalji uralkodó volt, aki elfoglalta a területet. Ő volt az egyik legnagyobb muszlim uralkodó, aki sikeres hadjáratokat folytatott az indiai szubkontinensen és olyan területeket szerzett meg, amelyek kiterjedtek a legészakibb részekre is.

Kumbhalgarhot, ahogy ma látható, a Kumbha-dinasztia építette és irányította, ami végül jólétet és fejlődést hozott a régióba. Ellentétben a Kínai Nagy Fallal, amelynek befejezése több mint 1800 évig tartott, az Indiai Nagy Fal megépítése, ahogy Kumbhalgarhra gyakran hivatkoznak, valamivel kevesebb, mint egy évszázadot vett igénybe.

A fal mintegy 35 kilométer kiterjedésű, míg szélessége 4,5 és 7,5 méter között változik, ami még mindig elegendő ahhoz, hogy nyolc ló elférjen egymás mellett. Továbbá a Kumbhalgarh erőd a második legfontosabb építmény a környéken a Chittorgarh erőd után.

Kumbhalgarh egy magaslat tetején áll 1000 méteres magasságban, melynek építése 1443-ban kezdődött el, és a történetek szerint Kumbha számára nagyon nehéz volt az erős és magas fal kialakítása.


A legenda szerint néhány próbálkozás történt a fal megépítésére, de igazából nem nagyon sikerült. Egy spirituális tanító állítólag azt a tanácsot adta, hogy valakinek fel kell áldoznia az életét annak érdekében, hogy a fal sikeresen megvalósulhasson.

A legenda több verziója létezik, és mindegyikük egy másik karakterről beszél, aki feláldozta életét az erődért; lehetett egy zarándok vagy katona, vagy a lelki tanító és a zarándok  egy és ugyanaz a személy volt. Végül kiválasztották ezt az embert és lefejezték egy rituális gyakorlat során, és a templom állítólag ugyanazon a helyszínen épült fel, ahol a feje lehullott.

Ennek a jelentős áldozatnak az emlékére létezik egy szentély és egy templom, melyet ma Hanuman Pol néven ismerünk, amely az erőd fő kapujánál áll, ami egyben a hét kapu egyike, amely őrzi a helyszínt.

A komplexum legalább 360 templomot tartalmaz a határain belül, köztük dzsain és hindu építményeket is, valamint egy kiemelkedő őrtornyot. A Badal Mahal palota minden bizonnyal az egyik legjelentősebb épülete a komplexumnak, melyet kiemelnek a gyönyörű zöld, fehér és türkiz színei.


Hosszú történelme során Kumbhalgarh hosszú időre elszakította a Mévár és Marwar királyságokat, és számos Mévár uralkodó végső menedékéül szolgált.

Öt évszázadon vagy annál is hosszabb időn keresztül Kumbhalgarh csak egyszer volt megszállva, és több hadsereg együttes erőfeszítése kellett a hely elfoglalására. A megszállás azonban csak két napig tartott, és mindez azért történt, mert állítólag minden vízforrás elfogyott az erődben.

Jelentős felújítás vette kezdetét Kumbhalgarhban a 19. század folyamán. Jelenleg a helyet megnyitották a látogatók számára, hogy felfedezzék, függetlenül attól, hogy elérik-e a fal legtávolabbi részeit, vagy csak a legjobban megközelíthető és leglátványosabb pontjait keresik fel.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443