Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az USA, Franciaország és Anglia támadást intézett Szíria ellen, de a szír légvédelem többségében semlegesítette az agressziót

$
0
0

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke a hajnali órákban jóváhagyta a szíriai katonai csapást, amely megtorlás az Aszad kormány által a múlt héten Damaszkusz közelében, Doumában elkövetett állítólagos vegyi támadás miatt. Az Egyesült Királyság és Franciaország is csatlakozott a művelethez.

"Röviddel ezelőtt elrendeltem az Egyesült Államok fegyveres erői számára, hogy precíziós csapásokat mérjenek a szíriai diktátor Bassár el-Aszad vegyi fegyverekkel kapcsolatos célpontjaira," - mondta Trump a Fehér Házból sugárzott televíziós beszédben. Hozzátette, hogy folyamatban van az USA, az Egyesült Királyság és Franciaország kombinált katonai művelete Szíriában.

Az Egyesült Államok által vezetett beavatkozás Szíriában mindösszek néhány órával az ENSZ Vegyifegyver-tilalmi Szervezete (OPCW) szakértőinek tervezett látogatása előtt történt, akik szombaton meglátogatják Doumát, Damaszkusz külvárosát annak kivizsgálására, hogy a vegyi fegyvereket ott használták-e a múlt héten.


Röviddel Trump bejelentése után az Egyesült Királyság miniszterelnöke, Theresa May kijelentette, hogy felhatalmazta a brit erőket arra, hogy "koordinált és célzott csapásokat hajtsanak végre a szíriai rezsim vegyi fegyver kapacitásainak megsemmisítésére".

Emmanuel Macron francia elnök is megerősítette, hogy parancsot adott a francia erőknek, hogy katonai akciót hajtsanak végre Szíriával szemben az Egyesült Államokkal és az Egyesült Királysággal koalícióban. "A szíriai rezsimmel kapcsolatos tények és felelősség nem kétséges," - mondta a hivatala által kiadott nyilatkozatban, és azzal vádolta Damaszkuszt, hogy a múlt év májusában átlépte a Franciaország által meghúzott "vörös vonalat".

Macron azt mondta, hogy Franciaország válasza "korlátozott", és kizárólag "a szíriai rezsim vegyi fegyver előállítási és felhasználási képességét" célozza meg.

Az Egyesült Államok egyesített vezérkari főnöke Joseph Dunford szerint az Egyesült Államok nem értesítette az orosz erőket a Szíria elleni csapás előtt. "Az oroszokkal nem koordináltunk a csapást illetően, és nem is értesítettük őket." A Pentagon szerint a csapások "egyszeri lövésnek" számítottak, hogy erős üzenetet küldjenek a szíriai elnök Bassár el-Aszadnak.


Az Egyesült Államok és szövetségesei együttes döntésére, hogy csapást mérnek Szíriára, közvetlenül az orosz védelmi minisztérium szóvivője, Igor Konashenkov dandártábornok által előterjesztett bizonyítékok után került sor, amely szerint a Doumában szombaton végrehajtott állítólagos vegyi támadás megrendezett volt. A tábornok azt is megjegyezte, hogy London "közvetlenül részt vett a provokációban." (1)

Közben az orosz védelmi minisztérium bejelentette, hogy az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Franciaország által Szíriára kilőtt rakéták többségét a szíriai légvédelmi rendszerek lelőtték. Az orosz légvédelmi egységek nem vettek részt a támadás visszaszorításában.

Az Egyesült Államok és szövetségeseinek repülőgépei és hajói több mint száz cirkáló rakétát és légvédelmi rakétát indítottak szíriai polgári és katonai létesítmények ellen.

A csapásokat két amerikai hajó vezette a Vörös-tengeren taktikai légi támogatással a Földközi-tengeren és Rockwell B-1 Lancer bombázókkal az Al-Tanf koalíciós légibázisról a szíriai Homsz tartományban, a bejelentés szerint.

A szíriai Al-Dumayr Katonai Repülőteret, amely Damaszkusztól 40 km-re északkeletre fekszik, 12 cirkáló rakétával támadták meg, erősítette meg az orosz védelmi minisztérium hozzátéve, hogy minden rakétát elfogtak a szíriai légvédelmi rendszerek.

A támadás visszaverése érdekében Damaszkusz szovjet gyártású föld-levegő rakéta rendszereket vetett be, köztük az S-125 (SA-3 Goa), az S-200 (SA-5 Gammon), a 2K12 Kub (SA-6 Gainful ) és Buk rendszereket.

Oroszország nem vetette be a Szíriában található légvédelmi rendszereit az amerikai, brit és francia rakéták elfogására.

Korábban a minisztérium kiadott egy nyilatkozatot, amelyben kijelentette, hogy az USA és szövetségesei által indított rakéták egyike sem érte el az orosz légvédelmi zónákat, amelyek védelmet nyújtanak Tartus kikötőváros és a Khmeimim légibázis számára. (2)

Putyin kijelentette, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei megsértették a nemzetközi jogot

Az Egyesült Államok és szövetségesei szíriai polgári és katonai létesítményekre mértek csapásokat, megsértve az ENSZ Alapokmányát és a nemzetközi jogot, mondta az orosz elnök Vlagyimir Putyin, válaszolva az amerikai-francia-brit beavatkozásra Szíriában.


Washington "agressziót hajtott végre egy olyan szuverén állam ellen, amely a terrorizmus elleni küzdelem élvonalában áll," - nyilatkozta az elnök. Putyin hangsúlyozta, hogy a többnemzetiségű csapásokat az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem hagyta jóvá, és "az ENSZ Alapokmányával és a nemzetközi jog elveivel ellentétes módon" hajtotta végre.

Sőt, a szíriai válság jelenlegi eszkalációja "pusztító hatást gyakorol a nemzetközi kapcsolatok egész rendszerére". A történelem azonban a dolgokat egyenesen fogalmazza meg: "Washingtonról bebizonyosodott, hogy felelős a mészárlásokért Jugoszláviában." Tény, hogy az erő alkalmazása révén Washington az orosz vezető szerint csak egy új menekült hullámot indít Szíriából és az egész régióból.

Közben Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését hívta össze, hogy megvitassák az Egyesült Államok és szövetségesei agresszív akcióit, szól a nyilatkozat. (3)

(1) - https://www.rt.com/usa/424088-trump-syria-strike-statement/
(2) - https://www.rt.com/news/424103-100-missiles-launched-at-syria/
(3) - https://www.rt.com/news/424111-putin-us-strikes-syria-violation/


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>