Ankara úgy döntött, hogy hazatelepíti az ország összes aranyát az amerikai Federal Reserve-ből, a török média szerint. Az utóbbi években Törökország 220 tonna aranyat hozott haza külföldről, és tavaly csak az USA-ból 28,7 tonnát telepítettek haza.
Törökország aranytartaléka a becslések szerint 564 tonna, és körülbelül 20 milliárd dollárt ér, jelentette a török Yeni Safak újság. (1) Ennek köszönhetően Ankara a 11. legnagyobb aranybirtokos Hollandia mögött és India előtt. Az erről szóló jelentések egy olyan időpontban érkeznek, amikor Recep Tayyip Erdogan török elnök kemény álláspontot vett fel az amerikai valutával szemben.
Ezen a héten a dollár hiteleket kritizálta és azt mondta, hogy a nemzetközi kölcsönöket inkább aranyban kellene adni. "Miért veszünk fel minden kölcsönt dollárban? Használjunk egy másik pénznemet! Azt javaslom, hogy a hitelek legyenek arany alapúak," - mondta Erdogan április 16-án a Globális Vállalkozói Kongresszuson a Hurriyet szerint.
"A dollárral a világ mindig árfolyamnyomás alatt van. Meg kell szabadítanunk az államokat és a nemzeteket az árfolyamnyomástól. Az arany sohasem volt az elnyomás eszköze a történelem során," - tette hozzá.
Április 11-én a török líra rekord alacsony szintet ért el a dollárral szemben.
Törökország azon számos ország egyike, amelyek hazaszállították az aranyukat az USA-ból. A hullám 2012-ben kezdődött, amikor Venezuela bejelentette, hogy 160 tonna aranyat hazaszállít, melynek akkori értékét 9 milliárd dollárra becsülték. A német Bundesbank azt követelte, hogy Amerika adja vissza az ország 300 tonna aranyát, a Fed szerint azonban ehhez hét évre lenne szükség. Hollandia is hazavitt 122,5 tonnányi aranyat.
"A központi bankok már néhány éve elkezdték a hazatelepítést, vagyis még a Brexit, Katalónia, Trump, az AFD vagy a brüsszeli Politikai Bizottság és a kelet-európai nemzetek közötti növekvő feszültségek előtt," mondja Claudio Grass, a Svájci Nemesfém Tanácsadó vezetője.
Elmondása szerint a világ egyre kevésbé központosított. "Ha követjük ezt a tendenciát, nyilvánvalónak kell lennie, hogy a következő lépések a még kisebb egységek irányába vezetnek, mint a nemzetállamok. Az ilyen geopolitikai töredezettséggel a hatalom decentralizációja is megmutatkozik." (2)
(1) - https://www.yenisafak.com/ekonomi/220-ton-altin-turkiyeye
(2) - https://www.rt.com/business/424670-gold-turkey-repatriation