Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Kiderült, hogy a fáknak is van "szívverése"

$
0
0

Sok ember, aki már töltött egyedül ájszakát egy erdőben gyanította, hogy a fák valahogy életre kelnek és mozognak. Tolkien ezt az ötletet használta ki a Fangorn-erdő világának létrehozásában. A tudomány emberei azonban többre jutottak a félelemnél és a folklórnál vagy az általános paranoiánál, miután rájöttek, hogy egyes fák többször is felemelik és leeresztik az ágaikat az éjszaka során jelezve, hogy működik egy víz és cukor szállító ciklus, mintha csak a saját szívverésük volna. Azonban még mindig nem tudjuk, hogy miért.

A növényeknek vízre van szükségük a glükóz fotoszintetizálására, amely alapvető építőköve a még komplexebb molekulák kialakulásának. A fák esetében ez azt jelenti, hogy vizet pumpálnak a gyökerektől a levelekig. Ez a nappali órákban zajlik, legalább is úgy gondoltuk. Az új tanulmányok azonban kimutatták, hogy a dolgok ennél sokkal összetettebbek.

A víz tracheidákon keresztül történő mozgásának nyomon követése, amelyek megfelelnek a növény ereinek, a fák esetében nem könnyű, de vannak más módok is, hogy rájöjjünk, mi is történik. Az éjszaka folyamán egyes fák 10 centimétert is leengedik az ágaikat, mielőtt újra felemelik őket nappal. A folyamat olyan lassú és finom, hogy a közelmúltig azt gondoltuk, hogy csak bizonyos családok teszik ezt, de most rájöttünk, hogy ez a viselkedés sokkal elterjedtebb.

Dr. Zlinszky András ökológus, a dániai Aarhus Egyetem és a Magyar Tudományos Akadémia tudományos munkatársa lézeres szkennelő technikát használt 22 fa és cserje faj ágainak és leveleinek vizsgálatára, hogy meghatározza a pontos elhelyezkedésüket. Tavaly tette közzé a megfigyeléseit a növények jelentős, váratlan mozgási ciklusairól. (1)(2)

http
"Észleltünk egy korábban ismeretlen, akár 1 centiméteres periodikus mozgást 2-6 órás ciklusokban," - nyilatkozta Zlinszky. "A mozgás a növények víznyomásának változásaihoz köthető, ami lényegében azt jelenti, hogy a fa szivattyúz. A víz szállítása nem csak egy állandó állapotú áramlás, ahogy azt korábban feltételeztük." (3)

A legtöbb növény különböző ciklusokban működik az ágak várható leereszkedésétől az éjszakai alvás során a reggeli felemelkedésükig. A legjellegzetesebb egy magnólia (Magnolia gradiflora), amely három teljes cikluson megy keresztül az ágainak kiigazítása során, jelezve a változó víznyomást, és így az éjszakai szivattyúzást.

Zlinszky a Plant Signaling & Behavior című folyóiratban más kutatásokkal hozta összefüggésbe a felfedezéseit, melyek közül néhányat mérési hibának vélt. Ezek közé tartoznak azok a jelentések, hogy a fák törzsei zsugorodnak és kissé kitágulnak az éjszaka folyamán. (4)

Ez a munka csak egy példa arra az egyre növekvő szakirodalomra, amely jórészt azt mutatja, hogy a fák titkos életet élnek, képesek megosztani az erőforrásokat és üzeneteket kommunikálni.

Az évszázados népmesék ellenőrzése mellett a munka egyben hasznos is lehet. A szerzők remélik, hogy a szokásos mozgási mintázatoktól való eltérések detektálása lehetőséget ad a fákat érő stressz és betegségek diagnosztizálására, lehetővé téve a korai beavatkozásokat. (5)

(1) - http://www.okologia.mta.hu/Zlinszky.Andras
(2) - https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpls.2017.01814/full
(3) - https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-04/au-tan042018.php
(4) - https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15592324.2018.1439
(5) - http://www.iflscience.com/plants-and-animals/it-turns-out-that-trees


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443