Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Ezt írta Stephen Hawking a párhuzamos univerzumok megtalálásáról, ami mindössze két héttel a halála előtt jelent meg

$
0
0

Stephen Hawking a halálát megelőzően írt egy utolsó tanulmányt arról, hogy hogyan tudjuk felismerni a párhuzamos univerzumokat, amit bárki elolvashat.

A "Sima kilépés az Örök Inflációból" című tanulmány az arXiv weboldalon érhető el, melynek társszerzője Thomas Hertog, a belgiumi Leuven Egyetem fizika professzora, amit március elején nyújtottak be. Jelenleg egy tudományos folyóirat vizsgálja felül, mielőtt kiadásra kerülne. (1)(2)

https://arxiv.org/abs/1707.07702

A tanulmány annak az elméletnek a mélyére ás, miszerint egy multiverzumban élünk, a mi univerzumunk pedig csak egy a sok közül, és azt sugallja, hogy a világegyetem háttérsugárzásában más univerzumok lenyomata is érzékelhető.

"Ez az Ősrobbanás elmélete. Ez egy továbbfejlesztett változata Hawking eredeti 'határ nélküli'ősrobbanás modelljének, amelyet ő és James Hartle terjesztett elő 1983-ban," - mondta Hertog. Ez az elmélet azt sugallja, hogy a mi világegyetemünk ősrobbanását más univerzumok ősrobbanása kísérte.

"Fokozatosan rájöttünk, hogy a modell nem egy, hanem végtelen sok univerzumot ír le," - mondta Hertog. "A kozmológusok ez multiverzumnak hívják - univerzumok együttesének, amelyek párhuzamosan léteznek."

"Hawking nem volt elégedett ezzel az állapottal. 'Próbáljuk megszelidíteni a multiverzumot!', mondta nekem egy évvel ezelőtt. Így aztán kidolgoztunk egy módszert arra, hogy a multiverzum elméletét egy koherens, tesztelhető tudományos keretté alakítsuk."


A tanulmányuk szerint lehetséges érzékelni a többi univerzum ősrobbanásának maradványait az általa kibocsátott gravitációs hullámokban. Miközben a multiverzum ötlete erősen vitatott, Hawking és Hertog modellje azt sugallja, hogy erős bizonyítékot találhatunk arra, hogy más univerzumok létezhetnek a miénkben.

A dokumentum még mindig felülvizsgálat alatt áll, ezért még nem tudjuk elemezni. De ha igaz, ha tényleg bizonyítékot találnánk a multiverzumra, ez egy Nobel-díjas felfedezés lenne.

"Véleményem szerint Hawkingnak már régen meg kellett volna kapnia a Nobel-díjat," - mondta Hertog.

Hawking professzor 2018. március 14-én hunyt el 76 éves korában. A motoros neuronbetegséggel (MND) egész életében harcolt, de közben számos újszerű tanulmányt jelentetett meg.

Ezek közé tartozott a Hawking sugárzás előrejelzése, melyet fekete lyukak okozhatnak. "Az idő rövid története" című könyve pedig az egyik legkedveltebb tudományos mű az egész világon. Hawking még halála után is nagy hatással van a tudományos világra.

"Stephen egy kalandor volt, és a tudomány volt számára a legnagyobb kaland," - mondta Hertog. "Ez a tanulmány is egy példa erre."


(1) - https://arxiv.org/abs/1707.07702
(2) - https://arxiv.org/pdf/1707.07702.pdf
(3) - http://www.iflscience.com/space/read-stephen-hawkings


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>