A béke új korszaka kezdődik az Észak- és Dél-Korea vezetői által aláírt nyilatkozat szerint a több mint egy évtizede történt első találkozó után. Mindkét nemzet célja a Koreai-félsziget teljes nukleáris leszerelése.
"Dél és Észak-Korea megerősítették közös célkitűzésüket egy atommentes Koreai-félsziget megvalósítása érdekében a teljes nukleáris leszerelésen keresztül," - olvasható a két ország vezetői által aláírt nyilatkozatban, amelyet a Yonhap hírügynökség idézett. (1)
"Nem lesz több háború a Koreai-félszigeten, és a béke egy új korszaka nyílik meg," - teszi hozzá a dokumentum.
A két fél megállapodott abban is, hogy többoldalú tárgyalásokat kezdenek, köztük az Egyesült Államokkal és Kínával a teljes körű fegyverszünet érdekében. Phenjan és Szöul emellett magas szintű katonai tárgyalásokat tart májusban.
Az aláírási ceremónia után Kim ambiciózus kijelentést tett, és reméli, hogy a két Korea újra egyesülni fog. A két államot a 2. Világháború után elválasztották egymástól és ellenségesek maradtak, miután a koreai háború 1953-ban fegyverszünettel zárult, nem pedig békeszerződéssel.
"A fegyverszünet jelenlegi állapotának megszüntetése és a szilárd békerendezés megteremtése történelmi feladat, amelyet a két Korea már nem késleltethet," - mutattak rá a vezetők.
A legutóbbi kísérletek, hogy enyhítsék a feszültséget a térségben, a ENSZ Észak-Korea ellen bevezetett szankciói után több évvel történtek, miután Észak ismételt nukleáris teszteket és rakéta kilövéseket hajtott végre. A korábbi kísérletek, hogy Phenjant tárgyalóasztalhoz ültessék, egy "hatoldalú tárgyalás" formájában valósult meg, de a több tárgyalási forduló csak átmeneti szünetet jelentett némi támogatásért cserébe. 2009-ben Észak-Korea visszavonult a tárgyalásoktól és folytatta nukleáris kísérleteit.
A koreai kapcsolatok a 2018-as olimpiai játékok előtt kezdtek enyhülni Dél-Koreában. Januárban a két ország képviselői találkoztak azon a várva várt tárgyaláson, melyet elsőként tartottak két év óta röviddel azután, hogy a két Korea közös női jégkorong csapatot alakított, és egységes zászló alatt indult az olimpia megnyitó ünnepségén.
Az egység felé vezető első lépéseket azt követően tették meg, hogy a régióban hónapok óta rendkívüli mértékben megnőtt a feszültség többek között olyan harmadik feleknek köszönhetően, mint az Egyesült Államok. Washington "tűzzel és dühvel" fenyegette meg Phenjant, elküldte hadseregét a térségbe, és többször is háborús gyakorlatokat tartott a területen, amellyel kivívta Észak-Korea haragját.
A két ország vezetése közötti csúcstalálkozók nem egyedülállóak, mivel 2000-ben és 2007-ben is sor került rá. Ez a találkozó nyilvánvalóan egészen más jelent, mivel Kim Dzsongun több mint fél évszázad után először lépte át a határt, mint észak-koreai vezető.
Van még egy kulcsfontosságú különbség ezen elkötelezettség és az előző csúcstalálkozók között, mivel Phenjan mostanra sokkal erősebb fegyvereket fejlesztett ki sikeresen.
"A KNDK (Észak-Korea) a termonukleáris fegyverek és az interkontinentális (ballisztikus) rakéták birtokában vett részt ezen a csúcstalálkozón," - mondta Vlagyimir Khrustalev, az észak-koreai rakéták és nukleáris program szakértője.
Azonban a deklarált nukleáris leszerelésnek nincs meghatározott határideje, és Észak nem fogja alku tárgyává tenni arzenálját puszta ígéretekért cserébe, véli az elemző.
"A modern körülmények között a valódi katonai nukleáris potenciál azonnali és visszafordíthatatlan megszüntetése 'egy aláírásokkal ellátott papírért' cserébe csak késleltetett öngyilkosság lenne," - mondta Khrustalev.
Ennek ellenére a csúcstalálkozó legfőbb eredménye, hogy a két Korea megmutatta elkötelezettségét a térség feszültségének enyhítésében és abban, hogy a két fél nem hajlandó "az amerikai külpolitika fogyóeszközévé válni".
Annak ellenére, hogy az Egyesült Államok elnöke Donald Trump üdvözölte a tárgyalások eredményeit, a béketeremtés folyamata a félszigeten nem felel meg az általános "oszd meg és uralkodj" elvnek, mondta Dr. Tim Beal kutató és Ázsia szakértő.
"Annak ellenére, amit Trump mond, az Egyesült Államok nem örül a tárgyalásoknak," - mondta Beal. A két Korea békés közeledését "nem üdvözölték Washingtonban, de természetesen ezt nem fogják elismerni".
Az amerikai vezető várhatóan a közeljövőben találkozik észak-koreai kollégájával a kettejük között hónapokig tartó durva szóváltást követően. Trump "kis rakétaembernek" nevezte Kimet, cserébe megkapta a híres "szenilis fazon" sértést.
Még mindig nehéz megmondani, mi lesz az amerikai elnök és az észak-koreai vezető első találkozójának eredménye, és bár "nagy előrelépés" lesz, Beal szerint nem szabad túlbecsülni. (2)
(1) - http://english.yonhapnews.co.kr/national/2018/04/27/25
(2) - https://www.rt.com/news/425279-koreas-peace-denucle