A nagy csendes-óceáni szemétsziget riasztó ütemben növekszik és már 20-szor akkora, mint Magyaroroszág. Szerencsére a segítség úton van, mivel a The Ocean Cleanup egy innovatív műanyag gyűjtő rendszert épített Alamedaban, Kaliforniában, és a tervek szerint már a nyáron útnak indítják.
A nagy csendes-óceáni szemétszigeten mintegy 1,8 billió darab műanyag van, és a 23 éves Boyan Slat által indított The Ocean Cleanup szervezet már nagyon közel áll ahhoz, hogy az újfajta technikát bevessék a súlyos probléma kezelésére.
A csoport ütemterve szerint a hónap elején a csapat befejezte "két úszó szakasz első hegesztését" - ami az összeszerelési folyamat hivatalos kezdete. Napokkal később a szervezet megosztott egy másik képet arról, amit ők nagy előrelépésnek neveztek.
Egy hatalmas, 170 méteres lebegő cső fog szolgálni egy U-alakú gátként, ami majd csapdába ejti a műanyagokat. A cső elég rugalmas ahhoz, hogy elviselje az óceán hullámait, ami HDPE műanyagból készül, vagyis ugyanaz az anyag, amelyet a rendszer segítségével összegyűjteni készülnek.
A csőhöz rögzített nejlonszita fogja majd fel a műanyagokat a hullámok alatt, a halakat viszont nem, mivel ez nem egy háló. A Slat által tavaly bemutatott nagy horgonyok alapvetően nem a tengerfenékhez, hanem a mély vízréteghez kötik a rendszert.
Hogy mikor láthatjuk működés közben az óceán tisztító rendszert? A tervek szerint az év közepén indítják a teszteket, és a rendszer első darabját, ami olyan hosszú, mint egy futballpálya, néhány hétre kiteszik az óceánra.
Ezt a darabot ezután csatlakoztatják a nagyobb rendszerhez, miután a vizsgálatokkal végeztek, és egy utolsó tesztre kerül sor a partoktól mintegy 350 kilométerre azt követően, hogy elvégezték az összeszerelést.
Három hét kell, hogy a rendszer elérje a nagy csendes-óceáni szemétszigetet, és a The Ocean Cleanup augusztusban éri el a helyszínt, ha minden a tervek szerint halad.
Az összegyűjtött anyagokból különböző termékek készülhetnek, például ruházati cikkek, és a cég terveiben az szerepel, hogy késő ősszel már szállítani tudják az így összegyűjtött műanyagot. (1)
(1) - https://www.theoceancleanup.com/