Raymond Thomas tábornok, az Egyesült Államok Különleges Műveleti Parancsnokságának parancsnoka (USSOCOM) rávilágított arra, hogy Szíria az elektronikus hadviselés frontvonalává vált és az amerikai repülőgépek elektronikai rendszereit valakik folyamatosan leállítják.
"Jelenleg Szíriában bolygónk legagresszívabb elekronikus hadviselési környezetében működünk," - mondta Thomas nemrég egy 2000 fős kongresszusi tömeg előtt a GEOINT Szimpóziumon, a Breaking Defense katonai portál szerint. (1)
"Minden nap tesztelnek minket, lekapcsolják a kommunikációinkat, leállítják az EC-130-asainkat stb." - tette hozzá.
Bár Thomas nem mondta ki, hogy melyik ország felelős a támadásokért, régóta észrevették az oroszok zavaró és elektronikus hadviselési képességeit Szíriában. A hónap elején jelentések láttak napvilágot arról, hogy az orosz zavaró tevékenység hatással volt a kis amerikai megfigyelő drónokra is. (2)
Ezek az erőfeszítések az NBC News szerint nem befolyásolták a nagyobb fegyveres drónok, mint az MQ-1 Predator vagy az MQ-9 Reaper működését. A védelmi minisztérium tisztviselője elmondta az NBC News-nak, hogy a zavarások hatást gyakoroltak a szíriai műveleteikre.
Nem egyértelmű, hogy pontosan mire gondolt Thomas, amikor a "leállítás" kifejezést használta, de Lori Moe Buckhout, a hadsereg korábbi ezredese és az elektronikus hadviselés szakértője elmondta a Breaking Defense-nek, hogy a támadások esetleg az EC-130-asok pozíciójára, navigációjára és kommunikációjának időzítésére lehettek hatással.
Ez arra kényszerítheti a pilótákat, hogy hagyományos navigációs módszereket használjanak, például térképeket és a látásukat, ami nehezebbé teheti a repülőgépek irányítását.
Irán, az oroszok szíriai szövetségese azt állította, hogy sikerült eltéríteniük egy amerikai RQ-170 Sentinel drónt 2011-ben, miután hozzáfértek a GPS rendszeréhez.
Az EC-130 repülőgép elektronikus hadviselésre készült, és célja az ellenséges kommunikáció, a radarok és a parancsnoki és vezérlési kommunikáció megzavarása, valamint a légvédelem akadályozása.
Buckhout elmondta, hogy Oroszország nagymértékben fektetett be az elektronikus hadviselési képességekbe a pár napos grúz háborút követően 2008 után.
"Az oroszok dollár milliókat költöttek Grúzia után a fejlesztésekre. Végül gyilkos képességekre tettek szert, több száz kilométeres távolságban frekvenciák sokaságán képesek zavarni," - mondta, hozzátéve, hogy az oroszok "ismerik minden sebezhetőségünket".
Állításait más katonai tisztviselők is megerősítették. Ben Hodges tábornok, az amerikai hadsereg európai parancsnoka azt mondta 2016-ban, hogy látta az orosz "elektronikus hadviselés képességét olyan taktikai szinten, amellyel mi egyáltalán nem rendelkezünk". (3)
A STRATFOR szerint Szíria "az orosz hadsereg végső kísérleti terepévé" vált. (4)
"A moszkvai erők új tengeri és légi úton indítható szárazföldi támadó fegyvereket alkalmaztak, új típusú légvédelmi rendszereket és csatatéri drónokat telepítettek, és széles körben támaszkodtak a következő generációs elektronikus hadviselési rendszerekre," - állítja a geopolitikai hírszerzési platform jelentése. (5)
(1) - https://breakingdefense.com/2018/04/russia-widens-ew-war
(2) - https://www.businessinsider.com.au/russia-military-jamming
(3) - https://www.c4isrnet.com/unmanned/uas/2016/12/20/threat
(4) - https://worldview.stratfor.com/article/syria-russian-military
(5) - https://www.businessinsider.com.au/syria-electronic-warfare