450 ellopott sumér agyagtáblát szállítanak vissza Irakba egy ünnepség részeként Washingtonban május 2-án. Sok ékírásos szöveg egy Irisagrig nevű titokzatos városból származik, egy olyan területről, ahonnan az ellopott tárgyak egyre gyakrabban kerültek ki a régiségpiacra.
A sumér agyagtáblák többsége jogi és adminisztratív dokumentum, amelyek szerződéseket vagy készleteket írnak le, de néhány közülük varázsigéket tartalmaz. Így a leletek közt találhatók publikus és privát részleteket tartalmazó agyagtáblák is. A tárgyak többségét időszámításunk előtt 2100 és 1600 között hozták létre.
A szövegek "elsősorban Irisagrigból származnak, egy sumér városból, amelyet soha nem tártak fel, és amelynek helye továbbra is ismeretlen," - állítja Manuel Molina, a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács professzora. Molina szerint Irisagrig valahol a Tigris folyó közelében található.
Molina egy tanulmányt írt az Irakban folyó fosztogatás intenzitásáról, valamint a rejtélyes Irisagrig-ből származó nagy mennyiségű leletről. A következőket írja:
"Soha nem látott mértékű illegális nagyüzemi ásatásokat végeztek a háború előtti és utáni időben iraki földön hatalmas területeken, megsemmisítették a helyszíneket, és néhányat visszafordíthatalanul tönkretettek a régészeti kutatás számára. Ennek a tragédiának az egyik hatása, hogy a magángyűjtők és intézmények több száz eredet meghatározás nélküli agyagtáblát vásároltak meg, melyek a régiségpiacon bukkantak fel."
Craig Barker ausztrál régész egyetért azzal, hogy a fosztogatás 2003 óta fontos probléma Irak számára: "A fosztogatás a modern időkben a kulturális vandalizmus egyik legrosszabb cselekedetének tekinthető, ám az iraki gazdag kulturális történelmet sokkal több kár érte, megsérült vagy ellopták az évek során. A kifosztott régiségek illegális kereskedelme rendkívüli módon növekszik."
Volt némi siker az Irakból ellopott kulturális örökség hazaszállításában. Ahogy Barker megjegyzi:
"Az egyik legsikeresebb program egy amnesztia volt, melyet a hatóságok hirdettek meg, melynek eredményeként 2000 tárgy került vissza 2004 januárjában, és további több ezer darabot foglaltak le az iraki és az amerikai nyomozók. A kezdeti visszaszolgáltatások nagyrészt helyiek voltak. Az egyik korai siker a Warka Hölgynek nevezett maszk visszaadása volt, amelyet időszámításunk előtt 3100 körül készítettek. A nyomozók egy közeli farmon találtak rá, miután bejelentést kaptak. Másokat egy nemzetközi nyomozás után (úgy tűnik, hogy nagyszámú tárgy haladt át Londonon és New Yorkon) kerültek vissza, például egy asszír király, II. Sarukkín szobrát New Yorkban foglalták le 2008-ban és küldték haza az Iraki Nemzeti Múzeumba 2015-ben. Hasonlóképpen, a legnehezebb ellopott tárgyat, a Lagash-i Entemena sumér király fejetlen szobrát 2006-ban New Yorkban találták meg egy művészeti kereskedő segítségével."
Az Egyesült Államok Bevándorlási és Vámhivatala által lefoglalt 450 ellopott sumér agyagtáblát a Hobby Lobby nevű amerikai cégnél találták meg, amelyeket visszaküldenek Irakba. (1) Egy polgári panaszt is benyújtottak New York-i szövetségi ügyészek a Hobby Lobby nevű országos kézműves kiskereskedő cég ellen Oklahoma City-ben, Oklahomában. A cég tulajdonosa Steve Green egy régiséggyűjtő, akinek a gyűjteménye mintegy 40000 tárgyból áll - mindezeket 2009 óta szerezte. Green vezető szerepet játszott a Biblia Múzeum létrehozásában Washingtonban.
A Hobby Lobbynak több ezer agyagbullát (kis agyagpecsétek, melyeken a termékek tulajdonosát tüntették fel) is át kellett adnia, valamint hengeres pecséteket is az ékírásos agyagtáblák mellett.
(1) - https://www.ice.gov/news/releases/hobby-lobby-settles-3-million
(2) - http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/450-stolen