A tibeti buddhista kultúra talán legnagyobb kincseinek számító ősi falfestmények Buddha életét és a meditáció titkait mutatják be. Sokan távoli kolostorokban vagy templomokban vannak elrejtve, amelyeknek falai omladoznak, de egy figyelemre méltó projekt során sikerült rögzíteni a festményeket, mielőtt örökre eltűnnének.
Az amerikai fotós és író, Thomas Laird egy évtizedet töltött jak pásztorok, gazdák és szerzetesek között, miközben a tibeti fennsíkon utazott olyan remekműveket keresve, amelyeket kevesen láthattak, nemhogy lefényképezték volna őket. (1)
Munkájának eredménye 998 tibeti falfestményről készült fotó másolat, egy hatalmas, több mint 70 centiméter hosszú kiadványban. A képek valamennyi példányát a Dalai Láma írta alá és áldotta meg, akinek első buddhizmussal kapcsolatos ismeretei ezen freskókból származtak, mielőtt még olvasni tudott volna.
A festmények nagy része először válik láthatóvá Laird munkájának köszönhetően. Néhányat ablak nélküli helyiségekben hoztak létre olyan magasan, hogy csak a nagy festmények részleteit láthatták fáklyák és távcsövek segítségével.
Azzal a szándékkal, hogy közvetítse a festmények lelki és érzelmi jelentőségét, Laird kifejlesztett egy speciális fotografikus rendszert, amely lehetővé tette 300 falfestmény rendkívüli részletességgel történt reprodukálását.
"Van egy hatalmas fejezet a világ örökségéből, amely ismeretlen és nem dokumentált," - mondta Laird. "Megrémültem, hogy ezek az ezer évet felölelő falfestmények elveszhetnek a jövő generációi számára. Vannak olyan ezer éves tibeti falfestmények, amelyeket nagyon nehéz látni. Ha valaki Tibetbe megy, nem láthatja a falfestményeket. Nagyon gyakran van egy óriási pillér előttük, vagy a falfestmények 3 méter magasan kezdődnek. És amikor alatta állunk, a sötétben a torz képet nézzük. De képzeljük el, mintha most látnánk először Európa nagyszerű falfestményeit. Mi ezt tettük. Ez egy csodálatos pillanat, egy technológiai áttörés."
A technikája révén több száz kép készült egy falfestményről, amelyeket összekevert. "Ezek nem fényképek. Új képeket hozok létre, amelyek hűek ahhoz, ami ott van, de amikor valaki odamegy, akkor nem látja őket. A láthatatlant teszem láthatóvá. Most először el lehet olvasni minden egyes falfestményt. Az eredeti művészek ujjlenyomatai is láthatók."
Az elveszett falfestmények közé tartozik egy 15. századi darab a Gongkar Choede kolostorban - egy "megvilágosodási jelenet", amely Buddhát ábrázolja, akit egy szivárvány aura vesz körül.
"Meg tudom mutatni a képeket a falon, majd egy halom törmeléket a padlón. A képet a 15. század legnagyobb művésze, Khyentse Chenmo festette. A keze olyan volt, mint Leonardoé, aki a legfinomabb árnyalatokat közvetítette," - mondta Laird. A víz az évszázadok során beszivárgott a falba, míg a vakolat végül le nem vált és a fal összeomlott. Buddha arcának egy része most már a padlón fekvő töredéken látható.
"Több ezer négyzetméter, különböző korú falfestmény van elszórva a tibeti fennsíkon, és gyakorlatilag lehetetlen mindet megőrizni," - tette hozzá. A könyvében azt írja, hogy "a falfestmények a Dalai Láma oktatásában is szerepet játszottak, mielőtt megtanult olvasni,"és hogy a tibetiek a fali freskókra a "thongdrol" kifejezést használják, ami azt jelenti, hogy "felszabadulás a látás révén."
Laird, aki megtért buddhista, 35 évig Nepálban élt, fotóriporterként dolgozott olyan kiadványoknak, mint a Time. Nem-fikciós könyvei között található egy tibeti történelmet bemutató mű, amelyben 50 órányi interjú található a dalai lámával, melyeket az 1990-es években készített két éven át.
A "Tibet falfestményei" című új kiadványáról szólva azt mondta: "Még soha nem írt alá egy könyvet sem 1000 példányban. Ez egy csodálatos pillanat volt." (2)
(1) - https://www.taschen.com/pages/en/catalogue/art/all/02617/
(2) - https://www.theguardian.com/world/2018/may/06/photogra