Egy 700 éves japán buddhista szobor szkennelése során 180 rejtett műtárgyat fedeztek fel, amelyek a kisméretű alkotás belsejében lettek elhelyezve.
A szobor, amely többnyire Narában, japán ősi fővárosban a Hokkeji templomban található, mindössze 73 cm magas, de a belsejében legalább 180 tárgy található, köztük tekercsek is.
A Nara Nemzeti Múzeum tisztviselői, ahol a buddhista szobor jelenleg látható, gyanították, hogy a szobrocska tartalmaz valamit, talán rejtett rekeszt, de semmi mást nem tudtak róla.
A CT-vizsgálat azt mutatta, hogy a szobor alapvetően üreges, a sugarak pedig kimutatták, hogy mintegy 30 tekercsnek tűnő tárgy, relikviák és más darabok találhatók a fejrészben, és körülbelül 150 egyéb tárgy a figura többi részében.
A japán nemzeti NHK hírűgynökség szerint a kutatók arról számoltak be, hogy a tárgyak valószínűleg azóta vannak a szobor belsejében zavartalanul, mióta elhelyezték ott őket 700 évvel ezelőtt, mivel nincs jele annak, hogy valaha is felnyitották volna. Ez nem egy szokásos gyakorlat, de egyes szakértők azt sugallják, hogy a műtárgyak vagy a tekercsek készítője közel állhatott Buddhához. (1)
"Ami a belső tárgyakat illeti, a szobor valóban különleges," - mondta Shigeki Iwata, a Nara Nemzeti Múzeum kutatója.
A szobor Monju Bosatsut, a buddhizmus négy nagy bodhiszattvájának egyikét ábrázolja. A mahájána tradícióban, amelyet elsősorban Tibetben, Kínában, Koreában és Japánban követtek, a bodhiszattvák - "akik a megvilágosodást keresik" - olyan nagy bölcsességgel és hatalommal rendelkező emberek, akik a Buddhává válás útján járnak.
A mahájána tanításokban bárki, aki erre az ébredésre törekszik, bodhiszattvává válhat, bár ennek a megvilágosodásnak az elérése minden lény kedvéért szükséges. Tudásuk, bölcsességük és hatalmuk igencsak keresett, bár az ő együttérzésük mindenek felett áll.
Monjut, a bodhiszattvák legbölcsebbjét általában egy szútrával (vallási tanítással) a kezében ábrázolják az ázsiai művészetben, és egy karddal a másikban, amely a megtévesztés és a tudatlanság leküzdését szolgálja. Gyakran ábrázolják oroszlán hátán is, ami a bölcsesség megszelídítését jelenti.
Hogy vajon a kutatók felnyitják-e a szobrot, hogy megtudják, milyen bölcsesség rejlik benne, még nem ismert, de hogy valamilyen tudásra szert tehetnek, ha megvizsgálják ezeket a tárgyakat, az kétségtelen. (2)
(1) - https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/news/20180508_01/
(2) - http://www.iflscience.com/editors-blog/xrays-reveal-180