A Washington által újból bevezetett szankciók Teherán ellen valójában támogatják a kínai határidős olajügyleteket, mondják az elemzők. A szankciók miatt a jüan sokkal előnyösebb valuta, mint a dollár az olajpiacon.
A májusi bevezetésük óta folyamatosan nőtt a renminbi fedezetű olajszerződések iránti érdeklődés. A forgalmazott napi mennyiség meghaladta a 250.000 tételt múlt szerdán, és a jüan szerződések aránya a globális kereskedelemben 12 százalékra emelkedett, szemben a márciusi nyolc százalékkal.
"A szerződések felpörögtek," - mondta Stephen Innes, az OANDA határidős brókercég ázsiai / csendes-óceáni kereskedelmi vezetője Szingapúrban. "Logikus, hogy Irán az olajat a jüanban denominált szerződések keretében értékesíti a dollár helyett."
Kína a világ legnagyobb olajfogyasztója, és Irántól, a világ egyik legnagyobb OPEC termelőjétől vásárolja a legtöbb mennyiséget. Peking vásárolja meg az iráni olajkivitel 25 százalékát, ami az igényeinek nyolc százalékát teszi ki.
"A szankciók ... potenciálisan felgyorsíthatják a harmadik (olaj) viszonyítási alap létrehozásának folyamatát," - mondta Barry White, az INTL FCStone pénzügyi szolgáltató cég szingapúri származékos ügyvezető alelnöke.
A több jüan használatával az olajkereskedelemben Peking egyrészt megspórolja a dollár átváltásának költségeit, és elősegíti, hogy a renminbi globális valutává váljon, mondják az elemzők. A múlt héten a sanghaji határidős ügyletek dollárra átszámítva közel 75,40 dollár/hordó rekordot értek el, vagyis gyorsabban nőttek, mint a rivális Brent és a WTI. (1)
(1) - https://www.reuters.com/article/us-iran-nuclear-china-oil