A világ egyik legaktívabb vulkánjának árnyékában élő indonéz falusiak pénteken biztonságba menekültek, amikor a Merapi tűzhányó kitört, és nagy mennyiségű hamut és füstöt lövellt az égre mintegy 5 kilométeres magasságba.
A kormány elrendelte a Jáva-szigeten található vulkán három mérföldes sugarú körzetében élők evakuálását, mivel hamu borította be a környező közösségeket, sőt még Yogyakarta, Indonézia kulturális fővárosának egyes részeit is elérte.
A tisztviselők leállították a város nemzetközi repülőterét, és két tucat járatot töröltek a kitörést követően, amely körülbelül reggel 7.30-kor kezdődött.
Nem világos, hogy a Merapi környékén élők közül hányan indultak el a helyi menedékekre, de a területen hozzávetőleg 12000 ember él.
A vulkán semmi jelét nem adta a kitörésnek, ami mindenkit váratlanul ért, ezért figyelmeztetni sem tudták az embereket.
Körülbelül 120 ember túrázott a hegyen, amikor a kitörés megtörtént, de már biztonságban vannak.
Az alábbi felvételek a kitörés pillanatában készültek a vulkán tövében.
A Merapi korábban 2010-ben tört ki, és több mint 300 embert ölt meg, továbbá mintegy 280.000 embernek kellett elmenekülnie az 1930 óta legerőteljesebbnek tekintett kitörés következtében.
A pénteki evakuálás ellenére a tisztviselők csillapították a félelmeket mondván, hogy ez egy freatikus kitörés, ami akkor történik, amikor a magma felmelegíti a talajvizet, és nyomást hoz létre a kráterben.
"Ez a fajta kitörés nem veszélyes, és bármikor megtörténhet egy aktív vulkán esetében," - nyilatkozta Sutopo Purwo Nugroho, nemzeti katasztrófavédelmi szóvivő.
"Reggel óta nem volt több kitörés."
A vulkán riasztási állapotát nem emelték meg.
A több mint 18000 szigetből és szigetcsoportból álló és közel 130 aktív vulkánnal rendelkező délkelet-ázsiai ország a csendes-óceáni "Tűzgyűrű" területén helyezkedik el, amely egy hatalmas instabil geológiai zóna, ahol a tektonikus lemezek ütközése gyakori rengéseket és vulkáni tevékenységet okoz. (1)
(1) - https://www.telegraph.co.uk/news/2018/05/11/evacuations