A határtalan és tiszta energia egyik lehetséges útja a tokamak nukleáris fúziós reaktorok üreges, fonott alakú kamráiban található. Egy viszonylag új szereplő ezen a területen a brit Tokamak Energy cég, amely új mérföldkövet ért el a technológia kifejlesztése terén, miután az ST40 készüléküket 15 millió Celsius fok fölé melegítették, ami hasonló hőmérséklet, mint ami a Nap közepében található.
A nukleáris magfúzió földi megvalósítását a csillagokban történő atommag ütközések inspirálták, amelyek összeolvadnak, hogy hélium atomokat képezzenek, és hatalmas mennyiségű energiát szabadítanak fel a folyamat során.
Ha képesek lennénk megismételni ezt a folyamatot, akkor egy kimeríthetetlen energiaforrás kerülne a kezünkbe, ami nem hoz létre semmiféle káros mellékterméket, például széndioxid kibocsátást vagy a nukleáris fissziós erőművekben keletkező radioaktív hulladékot. Ez utóbbira példa Fukushima és Csernobil, ahol súlyos katasztrófát okoztak az elszabadult nukleáris folyamatok.
De ehhez a Földön meg kell teremteni a Naphoz hasonló körülményeket, amihez elengedhetetlen egy nagyon fontos követelmény, elsősorban a hihetetlen mennyiségű hő. A Tokamak Energy reményei szerint ezt egy tömörítéses egyesítésnek nevezett folyamat során érik el, ahol két szimmetrikus mágneses tekerccsel állítanak elő két plazmagyűrűt, vagy elektromosan töltött gázt körülöttük.
A tekercs áramának nullára való csökkentése után ezeket a plazma gyűrűket egymáshoz húzzák és egybeolvasztják. Ez az egyesülés az, ami óriási mennyiségű energiát hoz létre és felmelegíti a plazmát, melynek során a mágnesek stabilizálják a gömb alakú kamrában áramló plazma gyűrűt, hogy maximalizálják a fúziós reakciók lehetőségét.
A Tokamak Energy-nek mostanra sikerült felmelegíteni a tokamak reaktort, és elérték a több, mint 15 millió Celsius fokos plazma hőmérsékletet, de a csapat szerint ez csak a felmelegítés. A cél az, hogy végül elérjék a 100 millió Celsius fokos hőmérsékletet, amely szerintük a deutérium és a trícium részecskék egyesülésre kényszerítéséhez szükséges annak érdekében, hogy a kereskedelmi fúziós energia 2030-ig megvalósítható legyen.
"A világnak bőséges, irányítható, tiszta energiára van szüksége," - mondta David Kingham társalapító. "Üzleti tervünk erős tudományos alapokra épül, és ez a mérföldkő jelentős lépés a kompakt gömb alakú tokamakkal elérhető fúziós energiához."
A további jelentős tokamak projektek közé tartozik a kínai EAST tokamak, amelyről azt jelentették, hogy a plazmát a Nap maghőmérsékletének háromszorosára melegítette és 102 másodpercig tartotta, valamint a Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktor (ITER), amely a legnagyobb tokamak fúziós reaktor a világon. A 35 ország együttműködésével épülő reaktor várhatóan 2027-ben lép működésbe.
Az alábbi videóban Jonathan Carling, a Tokamak Energy vezérigazgatója beszél a vállalat által elért mérföldkőről. (1)
(1) - https://www.tokamakenergy.co.uk/hotter-than-the-centre