Kevés olyan festmény létezik, amely híresebb lenne, mint a Mona Lisa. A ragyogó polihisztor Leonardo da Vinci festette a Mona Lisát, amely egy olyan nőt ábrázol, aki rejtélyes kifejezéssel, félig mosolyogva azt sugallja, hogy valami többről van szó.
Sokan tűnődtek, hogy megfejtsék a mosoly jelentőségét, de a valódi oka elveszett a történelem évszázadai során. A Mona Lisát gyakran reprodukálják, néha paródiaként ábrázolják és gúnyolódnak a híres festményen, de általában azok a művészek, akiknek a szándékai őszinték.
Az ilyen reprodukciók lehetőséget teremtenek arra, hogy egy adott művész kifejezze saját gondolatait és érzéseit, vagy egy olyan kiállításon mutassa be a munkáját, amelyet az emberek személyesen is láthatnak, hiszen a jelenlegi Mona Lisa a Louvre-ban egy golyóálló üveg mögött található.
Ezek a másolatok bár érdekesek, nem tartják közel sem olyan értékesnek, mint az eredetit, amely inspirálta őket. Ez a másolat azonban úgy tűnik, hogy rendkívül fontos, ami a kép restaurálása során derült ki a szakemberek számára.
A Prado Mona Lisa néven ismert festmény a madridi Museo del Prado-ban látható 1819 óta, és ez a kép eredetileg nem volt más, mint egy újabb, sokadik másolat. (1)
A művész megnevezése nélkül a Mona Lisa ezen példánya a 16. század elején jött létre, és úgy tűnt, hogy nincs túl nagy jelentősége.
A kép színei élénkebbek voltak, mint az eredetin, és a nő mögött fekete volt a háttér. A 2010-ben kezdődött restaurálás során a Prado Mona Lisával kapcsolatban megdöbbentő felfedezést tettek. A fekete háttér nem volt része az eredeti festménynek, hanem az 1700-as évek elején került a képre.
A gondos tisztítás és restaurálás során feltárult a festmény valódi, lenyűgöző háttere, ami majdnem megegyezik az eredeti Mona Lisa hátterével.
A két festmény közötti hasonlóságok alapján a restauráló csapat arra a következtetésre jutott, hogy ez a festmény valamilyen módon kapcsolatban állhat az eredetivel.
A fizikai helyreállítás mellett infravörös szkennelést végeztek a festményen, hogy meghatározzák a kép készítésének pontos történetét. Ezek a szkennelések lehetővé tették a kutatók számára, hogy tanulmányozzák, hogy a művész hogyan vázolta fel a képet a folyamat előkészítéseként.
Ami megdöbbentő volt, hogy a Prado Mona Lisa vázlatának változása pontosan ugyanaz, mint az eredeti Mona Lisa esetében. Mindez azt sugallja, hogy az a személy, aki ezt a példányt készítette, nem csak egy véletlenszerű művész volt, hanem ugyanabban a stúdióban dolgozhatott, mint Leonardo da Vinci, miközben létrehozta az eredeti példányt.
A legvalószínűbb elmélet az, hogy Leonardo egyik tanítványa a mester mellett másolta a festményt, és szorgalmasan dolgozott annak érdekében, hogy olyan technikákat alkalmazzon, amelyek eredményeként hasonló képet kaphat.
Úgy tűnik, hogy a Mona Lisa és a Prado Mona Lisa ugyanabban a stúdióban jött létre ugyanazon időben. Bár nincs cáfolhatatlan bizonyíték arra, hogy ugyanazt a festéket használták mindkét kép esetében, van egy fontos kérdés, hogy vajon miért különböznek a keretek, ha nagy az esélye annak, hogy ugyanabban a stúdióban készült a két festmény?
Ez a rendkívüli felfedezés radikálisan megváltoztatja a Prado Mona Lisa értékét. Eredetileg azt gondolták, hogy értéktelen, de ha valóban Leonardo tanári felügyelete és figyelme mellett jött létre, akkor ez azt jelenti, hogy ez a másolat valójában a valaha készült legértékesebb példány.
Ez a festmény a Mona Lisához képest még mindig más. Bár a kettő hasonló szerkezetű, a Prado Mona Lisa mosolya még mindig jelentősen különbözik az eredetitől.
Talán a legnagyobb dolog, amit a másolat alapján megérthet a nézője, hogy milyen volt a Mona Lisa eredeti színösszeállítása. Amikor együtt nézzük a két képet, valóban ég és föld a színekbeli különbség.
(1) - https://en.wikipedia.org/wiki/Mona_Lisa_(Prado%27s_version)