Egy évvel ezelőtt mutatta be a Google alapító Larry Page titokzatos "repülő autó" projektjét, a Kitty Hawk-ot, egy teljesen elektromos lebegő járművet, amelyet kifejezetten arra terveztek, hogy a víz felett repüljön. A múlt héten a cég bemutatta szabadidős repülőgépének frissített változatát, a Flyert, ami nagy fejlődésen ment keresztül az eredeti koncepcióhoz képest.
A Flyer súlya 110 kilogramm, melyet 10 akkumulátorral működő propeller hajt. Úgy néz ki, mint egy téli sikláshoz használt bob, amelyre egy csomó drón rotort szereltek fel - így biztosak lehetünk benne, hogy teljesen biztonságos. Nem arra tervezték, hogy a felhők között repüljön, mivel a maximális haladási magasságát 3 méterben, és a legnagyobb sebességét 35 kilométerre korlátozták óránként a repülésirányító rendszer segítségével. A Flyer-el egy pontonon lehet landolni a vízen, de megszabadult a védőhálótól, ami az eredeti prototípuson még megtalálható volt.
A Flyer nem a Kitty Hawk vállalat egyetlen terméke. A cég a Cora nevű kétüléses elektromos repülőgépen is dolgozik, amely 13 rotorral rendelkezik és képes fel és leszállni függőlegesen, és fejlesztésének célja, hogy részt vegyen a jövő légi taxi szolgáltatásában. A vállalat nemrégiben megállapodott Új-Zéland kormányával, hogy tesztelhessék az autonóm légi taxikat az országban, hogy hivatalos engedélyt kapjanak a működéshez.
Jelenleg legalább 19 másik vállalat fejleszt légi taxit. Közéjük tartoznak olyan régi repülőgépgyártók, mint például a Boeing és az Airbus, valamint az Uber.
A repülő autók még mindig jelentős akadályokkal küzdenek. Egyes szakértők azt mondják, hogy a mérnöki és szabályozási akadályok miatt az elektromos függőlegesen felszálló és leszálló repülőgépek kora még nem érkezett el. Egyszerűen fogalmazva, nincsenek elektromos üzemű repülőgépek vagy akár gáz-elektromos hibrid repülőgépek, amelyek ma kereskedelmi forgalomban lennének. A repülés hihetetlen mennyiségű energiát igényel, és az akkumulátor technológiák jelenleg nem kínálnak megfelelő felhajtóerőt, hogy el lehessen érni a szükséges tömeg-teljesítmény arányt. A legtöbb szakértő azt jósolja, hogy évek, ha nem évtizedek telnek el, mire a technológia mindennapossá válik.
A közelmúltban egy villanymotorral felszerelt kísérleti repülőgép zuhant le Magyarországon, melynek során a pilóta és utasa meghalt. A Siemens, a motorokat építő német gyártó cég jelenleg is vizsgálja az esetet. Az egymotoros Magnus eFusion repülőgép május 31-én zuhant le nem sokkal felszállás után a pécs-pogányi repülőtér közelében
https://flyer.aero/