India készen áll arra, hogy egy holdjárót küldjön égi szomszédunk felszínére egy misszió során, hogy a tiszta nukleáris tüzelőanyag egy formáját keressék, amely több billió dollárt ér, és ami a tudósok szerint évszázadokig képes lenne kielégíteni a világ energiaigényeit.
Az ország űrügynöksége októberben indítja útjára a Chandrayaan-2 rovert, amely a hélium-3 üzemanyagforrást fogja kutatni.
India Kínához fog ezzel csatlakozni, mivel a két ország vezető szerepet tölt be a hélium-3 kutatása terén a Hold felszíne alatt.
"Azok az országok, amelyek képesek a forrást a Holdról a Földre hozni, diktálni fognak ebben a folyamatban," - mondja K Sivan, az indiai űrkutatási szervezet elnöke. "Nem csupán részesei akarunk ennek lenni, hanem vezető szerepet akarunk betölteni."
A Chandrayaan-2 tartalmaz egy orbitert, egy landoló egységet és egy négyszögletes holdjárót. A napenergiával működő jármű 14 napig gyűjti majd az adatokat és 400 méteres sugárban fogja végezni a méréseket.
Más nukleáris reakcióktól eltérően a hélium-3 atomok fúziója során nagy mennyiségű energia kibocsátás történik anélkül, hogy a környező anyag radioaktívvá válna. Az eredmény egy teljesen tiszta formájú radioaktív energia, amely mentes mindenféle hulladéktól. Úgy gondolják, hogy az anyag a regolitba van beágyazódva, amely egy poros lerakódás a Hold felszínén.
A szakértők becslése szerint a hélium-3 értéke akár 10 milliárd dollár is lehet tonnánként, ami azt jelenti, hogy 250 ezer tonna több billió dollárt ér.
A verseny a kozmoszban való elsőség megszerzéséért a közelmúltban újra lángra kapott. A hónap elején Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy egy űrhaderőt hoznak létre, amely az amerikai hadsereg hatodik ága lesz.
A washingtoni Nemzeti Űrtanács előtt tartott beszédében Trump elmondta, hogy tervei között szerepel egy állandó jelenlét kialakítása a Holdon, szem előtt tartva egy jövőbeli Mars küldetést.
Az utóbbi években Kína volt az egyetlen ország, amely 2013-ban elindította a Chang'e 3 küldetését a Holdra. (1)
(1) - https://www.rt.com/news/431165-india-moon-helium3-nuclear-fuel/