A közösségi médiákat ellepték az olyan méhekről készült fotók és videók, amelyek cukros vizet fogyasztanak kanálból, miután a brit természettudós Sir David Attenborough egy rajongói oldalára tett bejegyzéssel hívta fel a figyelmet a méhek egyre gyengülő populációira.
2013 óta a méhpopulációk a világ egyes részein egyharmadukra estek vissza, ami a kutatók szerint a varroa atka terjedése és a klímaváltozás miatt következett be.
Ausztráliában a kutatók és a hatóságok szerint a helyi méhpopulációk továbbra is rugalmasak maradtak, de Európában, Ázsiában, Észak-Amerikában, sőt még Új-Zélandon is egészen más a helyzet.
A széles körben terjedő üzenet Attenborough rajongói oldalán arra figyelmeztetett, hogy a méhek eltűnése négy éven belül az emberiség végét jelentené.
"Ha a méhek eltűnnének a Föld színéről, az embereknek csupán négy évük maradna," - szól a tudós üzenete.
"Ha egy kimerült méhet találsz, a cukor és a víz egyszerű keveréke segít a fáradt rovarok újraélesztésében. Egyszerűen csak keverj össze két evőkanál fehér, granulált cukrot egy evőkanál vízzel, és helyezd el úgy, hogy a méh elérje."
Ausztráli amatőr méhészek azt mondják, hogy a cukros vízre vonatkozó javaslat a stresszes állapotban lévő méhek számára jó megoldás.
A méhek egyre nagyobb számban való eltűnésének okai a legtöbb országban összetettek, de a méhrajongó és ökstressz fiziológus, Dr. Reese Halter elmondta, hogy a neonikotinoidok használata a növények esetében, a növekvő átlagos hőmérsékletek és a varroa atka terjedése - ami deformált szárny vírust okoz a méhekben - a fő okok.
Dr. Halter elmondta, hogy az Európai Unió azon döntése, hogy betiltják a neonikotinoidok alkalmazását, jó módja annak, hogy helyreállítsák a globális méhpopulációkat. Sürgette az amerikai és az ausztrál kormányokat, hogy kövessék az európai példát.
"A méhek a modernkori kanári madarak a szénbányában. Több, mint 336000 fajta növényt poroznak be a méhek, és élelmiszer termelésünkhöz 75 százalékban járulnak hozzá. Nagyon komoly változtatásokat kell véghezvinnünk a következő öt-hat évben, mert nem veszíthetjük el ezeket a méheket," - mondta Halter. (1)
(1) - http://www.abc.net.au/news/2018-06-25/bees-are-dying-are-we-next/9904464