Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

"Becsüld meg a szövetségeseidet, mert nincs belőlük sok" - üzente Trumpnak az Európai Tanács elnöke

$
0
0

Az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk felszólította Donald Trumpot, hogy legyen nagyobb tisztelettel Amerika szövetségesei iránt a NATO-csúcs előtt, azzal érvelve, hogy jelenleg nincs sok belőlük.

"Kedves Amerika, becsüld meg a szövetségeseidet, mert nincs belőlük sok," - mondta Tusk, miután aláírták az EU és a NATO közötti együttműködésről szóló nyilatkozatot.

A nyilatkozatot a NATO tagok brüsszeli két napos találkozója előtt írták alá, amelyen Tusk és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke képviseli az Európai Uniót.

Tusk azt mondta, hogy Trump "szinte naponta bírálja Európát", és hogy nem így kellene bánni egy jó szövetségessel. "Mindig érdemes tudni, ki a stratégiai barátod, és ki a stratégiai problémád." - tette hozzá.

Trump félresöpörte Tusk kritikáját, miután elhagyta az Egyesült Államokat, hogy Európába utazzon, melynek során részt vesz a NATO csúcstalálkozón, ellátogat az Egyesült Királyságba, és első alkalommal fog Vlagyimir Putyinnal találkozni egy kétoldalú megbeszélés során. "Rengeteg szövetségesünk van, de semmi előnyünk nem származik belőle," - mondta Trump.
[post_ads]
Az amerikai vezető ismételten hangot adott a NATO partnereivel kapcsolatos aggodalmainak. Egyszer már egy olyan járműnek nevezte a katonai blokkot, melyet az európai szövetségesek használnak, és visszaélnek Amerika nagylelkűségével, hogy katonai védelemben részesüljenek, miközben anyagilag nem járulnak hozzá eléggé. A retorika félelmet keltett Európában, hogy az Egyesült Államok a héten bejelentheti a katonai jelenlétének leépítését a kontinensen.



Az amerikai elnök személyes stílusa és Egyesült Államok központú politikája Amerika és a legszorosabb szövetségesei közötti hosszú távú kapcsolatokat igencsak megterheli. A kritikusok azt mondják, hogy Trump aláássa Amerika globális vezető szerepét elnöki ciklusának kevesebb mint felénél.

Az európaiak elégedetlenek Trump intézkedései miatt, és nem csak azért, mert kioktatja szövetségeseit a védelmi kiadásokkal kapcsolatban, és mert megkérdőjeleződött az amerikai elkötelezettség a NATO iránt. Az unió tagjai ellen kereskedelmi háborút is indított azzal vádolva őket, hogy kihasználják az USA-val folytatott szabad kereskedelmet. Az európaiakkal szemben alkalmazott vámok és ellenvámok csak egy nagyobb konfliktus részét képezik, amelyet az Egyesült Államok jelenleg számos ország ellen folytat, köztük Kínával, elsődleges kereskedelmi partnerével szemben.
[post_ads_2]
Néhány európai nemzetet, köztük a nehézsúlyú németeket, a Trump adminisztráció az Oroszországgal folytatott energiakereskedelem miatt vette célkeresztbe. Washington az Északi Áramlat-2 gázvezeték projektben részt vevő európai vállalatokat fenyegette meg szankciókkal. Németországban a fenyegetést azon kísérletként értelmezték, hogy az Egyesült Államok a maga előállította drága cseppfolyósított földgázt akarja eladni az európai piacon.

A szankciókkal való fenyegetéseit az Egyesült Államok arra is használja, hogy az európaiakat távol tartsa Irántól, miután Trump kivonta Amerikát a Teheránnal kötött kulcsfontosságú nukleáris programról szóló többoldalú nemzetközi megállapodásból.

A Barack Obama alatt folytatott 2015-ös tárgyalások során felajánlották Iránnak a gazdasági szankciók megszüntetését és új üzleti lehetőségeket Európában, cserébe a nukleáris iparra vonatkozó jelentős korlátozásokért és átláthatósági mechanizmus bevezetéséért. Az egyezményből történt kilépés a többi résztvevő ország hangos kritikáját váltotta ki, köztük Oroszországét, Kínáét és az EU-ét. (1)

(1) - https://www.rt.com/news/432453-trump-tusk-not-many-allies/

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>