Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A 19. század legnagyobb üzlete volt, amikor Oroszország eladta Alaszkát az Egyesült Államoknak 7 millió dollárért

$
0
0

Képzeld el, mennyire más lehetne a világ, ha Oroszország megtartotta volna Alaszkát. A legtöbb amerikai és a legtöbb angol nyelvű ország számára úgy tűnhet, mintha Alaszka mindig is az Egyesült Államok része lett volna, de a hatalmas terület csak 1959-ben lett az unió állama.

A kontinentális Egyesült Államok területének mintegy ötödét kitevő Alaszka erőforrásokban az egyik legazdagabb térség a Földön. Az Egyesült Államok számára stratégiailag pedig régóta az egyik legfontosabb régió.

Azonban harminc évvel azelőtt, hogy az Egyesült Államok nemzetté vált volna, Alaszka Oroszország, vagy inkább a cárok, a hatalmas birodalom uralkodói gyarmati birtokában volt, amely Európától a Csendes-óceánig, valamint a Közel-Kelettől egészen az Északi-sarkig húzódott.
[post_ads]
A történészeken és néhány északnyugati lakoson kívül ma már senki sincs tisztában azzal, hogy mintegy 130 évig Oroszország nemcsak Alaszka, hanem egy olyan terület tulajdonosa is volt, amely a jelenlegi Egyesült Államok északnyugati részén és Kaliforniában található. Ma a Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz közel álló üzletemberek több millió dollárral járulnak hozzá a Fort Ross egykori orosz erőd kaliforniai restaurálásához és karbantartásához.


Napjainkban az orosz települések egyetlen maradványai északnyugaton az orosz ortodox templomok, amelyek bizonyos helyeken még mindig jelentős számú gyülekezettel rendelkeznek.

Az orosz terjeszkedésnek északnyugaton földrajzi szempontból volt értelme. Közvetlenül a Csendes-óceánon át az orosz szárazföldről és a Bering-tengeren, a legfontosabb vlagyivosztoki kikötőből orosz felfedezők, telepesek, prémvadászok és favágók érkeztek a nyugati féltekére, hogy vagyont szerezzenek.

Emellett az óceán még nagyobb távolságot jelentett köztük és Szentpétervár között, ahol az arisztokrácia vasököllel uralkodott, és a legtöbb üzleti vállalkozásban benne volt a kezük. Amerika az oroszok számára sok tekintetben azt jelentette, amit más gyarmatosítók, akár Anglia, Franciaország vagy Spanyolország esetében, a szabadság esélyét.
[post_ads_2]
Az orosz uralkodók számára az Újvilág területe lehetővé tette, hogy valamilyen módon versenybe szálljanak Európa többi nagyhatalmával, akik maguk között elkezdték felosztani a nem európai világot. Nagy-Britannia 1763 után egymaga irányította Kanadát, és betolakodtak az orosz gyarmat egyes részeire a mai Oregon és Washington állam területén. Alaszka viszont akadályt jelentett az angol (a világ legerősebb haditengerészeti hatalma) területszerzés számára az Orosz Birodalom és befolyási övezete mellett.

Az 1800-as évek közepén az Egyesült Államok terjeszkedni kezdett a nyugati parton és északra az orosz területek irányába Kaliforniában. Ezek a helyek többnyire csak olyan előőrsök voltak, amelyekre az oroszok nehezen tudtak volna nagyobb területi követeléseket alapozni, és az 1860-as évekre a legtöbb orosz kereskedő az Egyesült Államok északnyugati részén elhagyta Alaszkát, vagy beolvadt az új amerikai nemzetbe.


Az 1850-es években Oroszország vesztes háborút vívott Franciaország, Törökország és Nagy-Britannia (a krími háború) szövetségével szemben, és több konfliktusba keveredett az európai nemzetekkel, különösen Angliával.

Azonban a britekkel összehasonlítva Oroszország rendkívül szegény, elmaradott nemzet volt, túlságosan nagy a rossz kormányzáshoz és a központi szabályozáshoz képest. Alaszka is egyre költségesebbé vált a kormány számára, a védelem, a kutatások és a telepesek valamint a kereskedők száma évről évre csökkent.

Annak érdekében, hogy pénzhez jussanak, és hogy megakadályozzák, hogy a britek megszerezzék Alaszkát Kanadán keresztül, és keleten és nyugaton körbevegyék Oroszországot, az orosz kormány felajánlotta a területet az Egyesült Államoknak megvételre. A tárgyalásokon elért ár 7,2 millió dollár volt, két cent négyszög-yardonként (0,4 hektár).

A 7,2 millió dolláros amerikai csekk

Az orosz ajánlattal kapcsolatban a megdöbbentő az volt, hogy amikor a William Seward külügyminiszter által megfogalmazott ügyletet megkötötték, az Egyesült Államokban élő emberek "Seward Ostobaságának" vagy "Seward Jégszekrényének" nevezték, és kijelentették, hogy Sewardot és az Egyesült Államokat lehúzták. A szemükben még az oly alacsony ár ellenére is Alaszka semmi más nem volt, mint egy darab jeges föld, ahol nincs semmi, csak hó és "eszkimók".

Azonban a szenátusban sokan azt jósolták, hogy Alaszka megvásárlása Seward hosszú és illusztris pályafutásának megkoronázása lenne. És mennyire igazuk volt. Természetesen abban az időben, amikor az oroszok Alaszkát eladták az USA-nak, a haditengerészeti és egyéb közlekedés szénnel/gőzzel működött, nem pedig olajjal. Alaszkában nem volt sok szén, de bőven volt fa a vasutak számára, és hamarosan aranyat is felfedeztek, és még ma is találnak. A 20. század elején az olaj lett a világ legfontosabb erőforrása, majd a múlt század közepén felfedezték az alaszkai Prudhoe-öböl olajmezőt.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443