Évtizedek óta keresünk vizet a Marson, de eddig nagyon keveset találtunk, akár a felszínen, akár jéggé fagyva. De egy hihetetlen új felfedezés mindent megváltoztathat.
A Science című folyóiratban számoltak be róla a Dr. Roberto Orosei, a római Nemzeti Asztrofizikai Intézet (INAF) professzora által vezetett kutatók, hogy a Mars déli pólusa alatt egy óriási víztározó található. Annyira hatalmas, hogy hasonlít a Földön egy szubglaciális tóhoz, ahonnan az élet eredhet. (1)
"Ez az első olyan élőhely, amelyről tudjuk, hogy a Marson van," - mondta Dr. Orosei. "Ez az első olyan hely, ahol a mikroorganizmusok, melyek olyanok lehetnek, mint amelyek ma a Földön léteznek, képesek túlélni."
A nagyméretű víztározót egy készülék, a Mars Fejlett Földfelszíni és Ionoszféra Radar (MARSIS) műszerével fedezték fel az ESA Mars Express űrhajójának fedélzetén. A csapat az űrhajó által 2012 májusától 2015 decemberéig gyűjtött adatokat használta fel.
[post_ads]
Az adatok azt mutatták, hogy a Planum Australe nevű régióban 1,5 km-rel (1,5 mérföld) a felszín alatt van egy folyékony víz forrás, amely körülbelül 20 kilométer átmérőjű. A csapat nem tudja, mennyire mély a víztározó, de legalább néhány tíz centiméter, vagy talán még több.
Ezt 29 radarimpulzus kibocsátás során rögzítette a készülék a felszín alatt, amelynek visszaverődési jellemzői szinte azonosak voltak az Atlanti-óceán és a grönlandi jég alatt található folyékony vizekből származó radar adatokkal, ami erősen azt sugallta, hogy folyékony vízről van szó. Azonban a víz pontos természete jelenleg nem tisztázott.
"Nagyon nehéz megmondani, hogy mit is keresünk," - nyilatkozta Dr. Anja Diez, a Norvég Sarkvidéki Intézet munkatársa. "Lehet egy vékony réteg víz, egy vastag réteg, esetleg az üledékekben található víz."
A csapat azt állítja, hogy más lehetőségeket is fontolóra vettek a jelekkel kapcsolatban, beleértve a szén-dioxid jég réteget, vagy a nagyon alacsony hőmérsékletű vizes jeget. Az eredményeik azonban azt sugallják, hogy ezek rendkívül valószínűtlenek, mert nem okoznának olyan erős tükröződést, ahogy az az adatokból látszik.
A feltételezett víz jellemzőit bonyolítják azok a körülmények, amelyek között megtalálható. A Földön a szubglaciális tavak hőmérséklete eléri a -60 Celsius fokot. De a jég feletti erős nyomás lecsökkenti a víz olvadáspontját egészen addig, amikor már folyadékként létezik nagy édesvizű tavakban.
A Mars ezen területén azonban úgy gondolják, hogy a hőmérséklet -68 Celsius fokra csökken. Annak érdekében, hogy a víz itt folyékony maradjon, valószínűleg tele kell legyen olyan sókkal, mint a magnézium, a kalcium és a nátrium, ezért ezek a vizek sósak, ellentétben a Földön a jég alatt található édesvizű tavakkal. De van néhány sós tó a Földön is.
"Az antarktiszi jégtakaró alatt a víz az olvadási pontján lehet a felette lévő jég miatt," - mondta Dr Diez. "A Marson ez egy kicsit más, hiszen a jég alatt várhatóan nagyon hideg a hőmérséklet. Folyékony állapotban a víz csak akkor létezhet, ha sós."
A Földön több szubglaciális tóba lefúrtak, köztük a Vosztok-tóban az Antarktiszon. Ezek a projektek nem könnyűek, és évekbe telik, hogy több kilométernyit lefúrjanak a jég alá. De a tudományos eredmény hatalmas, hiszen minden alkalommal, amikor lefúrunk, életet találunk.
Korábban a Marson találtunk bizonyítékot arra, hogy víz folyik a felszínen. Ezek a jellemzők azonban rövid élettartamúak, mivel a víz gyorsan elpárolog a marsi felszín alacsony nyomású környezetében.
[post_ads_2]
Régóta feltételezik azonban, hogy a felszín alatt stabilabb folyékony víz is létezhet, amint ez a kutatás is mutatja. És ha ez a helyzet, izgalmas új élőhelyet biztosít a múltbeli vagy a Marson jelenleg élő mikroorganizmusok számára.
"Nagyon fontos tudni, hogy ez a víztározó egyedülálló dolog," - mondta Dr Orosei. "Ha regionális, és nem helyi, akkor egy egész rendszer létezhet a szubglaciális tavakhoz hasonlóan, amit a Földön láthatunk."
Ennek megválaszolására a csapat reméli, hogy az elkövetkező években több adatot fognak tudni felhasználni a Mars Express jóvoltából. Az űrhajó azonban öregszik, és lassan kifogy az üzemanyagból, így az idő nagyon lényeges.
A jövőben ezekhez a folyékony vízforrásokhoz nehéz lehet hozzáférni. A fúrási műveletek a Földön bonyolult gépeket igényelnek, amelyekkel egyszerűen nem rendelkezünk a Marson. A közeljövőben működő európai ExoMars rover 2020-ban képes lesz 2 méter mélyre fúrni a felszín alatt, de ez nem feltétlenül elég ahhoz, hogy közel kerüljön a felszín alatti víztározókhoz.
Még mindig megválaszolatlan kérdések merülnek fel ezen folyékony víz felfedezésével kapcsolatban. Nem világos, hogy egy nagy víztömegről, vagy egyszerűen csak a sziklák közötti vízről van szó. Az eredmények azonban azt sugallják, hogy létezik folyékony víz a Mars felszínén.
A Földön a folyékony víz szinte mindig életet jelent. Ha mindehhez hozzávesszük az élet építőköveit, melyeket eddig találtunk a Marson, és azt a lehetőséget, hogy egyszer már lakható volt ez a környezet, akkor egyre több a bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a Vörös Bolygó végül is nem lehet annyira halott. (2)
(1) - http://science.sciencemag.org/content/early/2018/07/24/science.aar7268
(2) - http://www.iflscience.com/space/weve-finally-found-actual-liquid-water