Ez az ember egy elszigetelt törzs utolsó túlélő tagja a brazil esőerdő távoli sarkában. A külvilágnak fogalma sincs arról, hogyan hívják, milyen nyelven beszél, a kultúrájáról, vagy egyáltalán a történetéről.
A "bolygó legelszigeteltebb emberéről" 2011-ben készült ez a felvétel Rondônia nyugat brazil államában az esőerdő mélyén. Egy hosszú hajú embert láthatunk, aki becslések szerint az 50-es éveiben jár, miközben egy éles szerszámmal próbál kivágni egy fát, körülötte pedig az esőerdő hangjai hallatszanak.
[post_ads]
A videót a közelmúltban hozta nyilvánosságra a FUNAI, a brazil kormány őslakosokkal foglalkozó osztálya annak érdekében, hogy rávilágítson a folyamatosan tapasztalt küzdelemre az elszigetelt törzsek és a hatalmas agrárgazdaságok között, melyek fokozatosan növelik területeiket. (1)
A FUNAI az elmúlt 22 évben folyamatosan figyelte a férfit. 1996-ban erősítették meg a létezését, miután a helyi favágók beszámoltak arról, hogy magányos törzsi emberek vadásznak az esőerdőben.
Őt tekintik törzse utolsó élő tagjának, mert egyedül járta az Amazonas esőerdeit, miután a törzsét lemészárolták. Az 1970-es és 1980-as években a farmerek által felbérelt fegyveresek megtizedelték a törzsét, valamint számos más környező csoportot. A kilencvenes évek közepére ő maradt egyedül.
Mivel kerülte az összes "kapcsolattartási" lehetőséget a kívülállókkal, a legtöbb, amit tudunk róla, azt az elhagyott táborhelyéről készült kép alapján ismerjük. Az aktivisták azt találták, hogy kukoricát, maniókát, papayát és banánt termel. Valamint 2 méter mély gödröket fedeztek fel tüskékkel az alján, melyekkel állatokra vadászott, hogy megegye őket.
A férfi kapott egy kis védett területet a 2000-es években, amely messze található az emberektől és az esőerdőtől elfoglalt gazdasági területektől, de még ez sem nyújtott számára elég biztonságot. 2009-ben ugyanis egy fegyveres megpróbálta lelőni őt, de túlélte.
[post_ads_2]
A hatóságok úgy vélik, hogy az agrárgazdasághoz köthető emberek aktívan próbálnak tőle megszabadulni, hogy megszűnjön annak a földnek a védelme, ahol él. Most a szarvasmarha-tenyésztők farmjai és a földre éhes befektetőktől körülvéve a "biztonsági zónájának" jövője egyre bizonytalanabbá válik, különösen most, hogy a politikai feszültség az októberi elnökválasztás előtt fokozatosan nő.
"Az elszigetelt törzsek nem a távoli múlt primitív emlékei. Ők itt és most élnek. Ők a mi kortársaink és az emberiség sokféleségének létfontosságú részei, de katasztrófával kell szembenézniük, hacsak nem védik meg a földjeiket,"- nyilatkozta Stephen Corry, a Survival International igazgatója. (2)
(1) - http://www.funai.gov.br/index.php/comunicacao/noticias/4972
(2) - https://www.survivalinternational.org/news/11973