Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Törökország csatlakozni kíván a BRICS-hez, mert csalódott a NATO-ban és az EU-ban

$
0
0

Azzal, hogy meglebegtette Törökország BRICS-hez való csatlakozásának elképzelését, Recep Tayyip Erdogan török elnök arra törekszik, hogy diverzifikálja Ankara külpolitikáját, mivel az EU tagságot illető törekvés hosszú ideje elakadt, és az USA-val folytatott kapcsolatok is úgy tűnik, hogy zátonyra futottak, mondták el elemzők.

A török elnök arra utalt, hogy az öttagú BRICS blokk (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) vezetőinek hozzá kellene adniuk a "T" betűt a szervezet nevéhez. Erdogant meghívták a csoport legfrissebb fórumára, és elmondta a Hurriyet Daily Newsnak, hogy a jelenlegi tagok üdvözölték Törökország csatlakozásának gondolatát.

Jevgenyij Bakhrevszkij, az Orosz Kulturális és Természeti Örökség Kutatóintézet igazgatóhelyettese elmondta, hogy Erdogan e látszólagos pálfordulása Törökország nyugat felé irányuló egyre nagyobb frusztrációjában gyökerezik.

Erdogan "úgy véli, szükség van Törökország külpolitikájának diverzifikálására, mivel komolyan csalódott a nyugati struktúrákban, az EU-ban, és meglehetősen feszült viszonyban áll az Egyesült Államokkal," - jegyezte meg Bakhrevszkij.

Stevan Gajic, a Belgrádi Európai Tanulmányok Intézetének kutatója azzal érvelt, hogy nem geopolitikai megfontolások, hanem "valami nagyon személyes" dolog az, ami arra késztette Erdogant, hogy új szövetségeseket keressen.

Gajic úgy véli, hogy a 2016-ban levert katonai puccs és Bassár el-Aszad elnök győzelme Szíriában Oroszország támogatásával a két fő tényező, amely Erdogan kilátásait megváltoztatta.


Mindez egy olyan pillanatban történik, amikor Törökország hosszú távú álma, hogy csatlakozzon az EU-hoz, rendkívül bizonytalan, és a csatlakozási folyamatot lényegében befagyasztották. Annak ellenére, hogy az EU Törökország legnagyobb kereskedelmi partnere, továbbra is a blokk "várótermében" van, és ez egy olyan helyzet, amely önmagában sértő Ankara számára, hangsúlyozta Bakhrevszkij.

Ankara Washingtonnal fenntartott kapcsolata szintén durva változáson megy keresztül, "az Amerika ellenes érzés nagyon erős a török társadalom szinte minden rétegében," - mondta Bakhrevszkij, mert Amerika támogatta az Iszlám Állam (IS, korábbi ISIS) ellen harcoló kurd milíciákat. Törökország az Egyesült Államok által támogatott Szíriai Demokratikus Erőkre (SDF), a Népi Védelmi Egységekre (PYD) a Törökország által terroristának bélyegzett Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) meghosszabbításaként tekint.
[post_ads_2]
Mivel megtagadta, hogy csökkentse a kurd irányítású erők támogatását, az Egyesült Államokra sokan úgy tekintenek Törökországban, amely "közvetlenül fenyegeti" az országukat, mondta Bakhrevszkij. Erdogan pedig nem habozik kihasználni az emberek érzelmeit.

"Az Amerika ellenesség népszerű, és ő az a politikus, aki megteszi, amit az emberek szeretnének."

Ugyanakkor Törökország Oroszországgal fenntartott kapcsolata, miután a legrosszabb helyzetbe került, amikor Törökország 2015 novemberében lelőtt egy orosz vadászgépet Szíria fölött, gyorsan helyreállt és újra lendületet kapott. A közeledés gyorsasága azt bizonyítja, hogy a "két félnek valóban szüksége van egymásra," - mondja Bakhrevszkij.


"A fő változás 2015-höz képest az, hogy akkor Törökország és Oroszország a háború szélén állt," - jegyezte meg Gajic. Oroszország a 2016-os puccskísérlet után támogatta Erdogant, amiért a török hatóságok az amerikai székhelyű Fethullah Gülent és munkatársait hibáztatták Törökországban. A két török pilótát, akiket azzal vádoltak, hogy lelőtték az orosz repülőgépet, később letartóztatták a puccsot követő megtorlások során.

Feltéve, hogy a pilóták valóban a Gülen hálózat részét képezték, "ez valójában egy terv lehetett egy Oroszország és Törökország közötti konfliktus kirobbantására," - mondta Gajic.

Annak ellenére, hogy nem látja valószínűnek, hogy Törökország kilépne a NATO-ból, Bakhrevszkij rámutat arra, hogy a BRICS "nagyon demokratikus blokk", amely nem követel semmilyen különleges "áldozatot", mint például az EU vagy a NATO elhagyása csatlakozás esetén.

Gajic ugyanakkor úgy véli, hogy Ankara "nagy alkualapként" használhatja azt a fenyegetést, hogy kilép a NATO-ból. Törökország potenciális távozása pedig "nagy csapást jelentene" egy olyan szövetségre, amelytől az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump folyamatosan azt követeli, hogy az európai tagjai fizessenek többet a katonai blokk költséges fenntartásáért.

Ez a kétértelmű álláspont "a legjobb Törökország számára," - mondja Gajic, mivel mind Oroszország, mind az Egyesült Államok érdekelt abban, hogy végül megnyerje Ankarát. (1)

(1) - https://www.rt.com/news/434685-turkey-join-brics-eu-nato/

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>