Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Több ezer arany és nemesfém tárgyat találtak egy szaka temetkezési halomban

$
0
0

A kazah kormány egy nagyon izgalmas régészeti leletet jelentett be az ország egyik távoli hegyvidékén. Régészek egy csoportja hatalmas mennyiségű arany tárgyat és ékszereket fedezett fel. A felfedezést az egyik legfontosabbnak tartják az ókori szaka néppel és kultúrájával kapcsolatban, és Kazahsztán történetének egyik legjelentősebb lelete. Ez a kincs fontos betekintést nyújt az egykor hatalmas szaka nép életébe.

Kik voltak a szakák?

A szaka egy nomád nép volt, akik egy iráni nyelven beszéltek, és a nagy szkíta csoport alcsoportja volt, mely évszázadokon keresztül uralta az eurázsiai meredélyeket. A szakák központi területe Közép-Ázsiában volt, és innen terjedt ki Iránra, Indiára és Közép-Ázsiára. Híresek voltak lovas tudásukról és fémmegmunkáló tudományukról. A szakákat először a időszámításunk előtti 9. században említették meg, és jelentős katonai hatalomként tartották őket számon. A történelem lapjairól azonban lassan eltűntek, amíg a régészek a 20. században újra fel nem fedezték kultúrájukat és történelmüket.

Egy valódi kincsesbánya

A kazahsztáni régészek a közép-ázsiai köztársaság északkeleti részén található Eleke Sazy fennsíkon egy kurgánt vagy temetkezési halmot tártak fel. A szakértői csapatot Zainolla Samashev professzor vezette, aki kijelentette, hogy "számos értékes lelet található ebben a temetkezési halomban". A helyszínt először két évvel ezelőtt tárták fel, de a 18. században Nagy Péter cár uralkodása alatt is végeztek itt ásatásokat.


Az archeológusok összesen mintegy 3000 arany tárgyat találtak. Az arany kincsek között találhatók lemezek és ékszerek, köztük láncok drágakövekkel és harang alakú fülbevalókkal. Számos csodálatosan kialakított állatot is találtak. Nagyszámú arany gyöngyöt is felfedeztek, melyeket a szakák a bonyolult ruháik díszítésére használtak. Úgy gondolják, hogy a leletek körülbelül 2800-3000 évvel ezelőttről származnak.
[post_ads_2]
A sírhalomról úgy gondolják, hogy egy nemesi házaspár vagy a szaka elithez tartozó család végső nyughelyéül szolgált. Az elit tagjait jellemzően kurgánokban temették el. A régész csapat még mindig nem tárta fel azon emberek maradványait, akiket a sírhalomban temettek el, ami még több felfedezést vetít előre.


A kincs felfedezése bizonyítja, hogy a szaka nép milyen fejlett fémmegmunkáló képességekkel rendelkezett. Az arany tárgyak azt mutatják, hogy tudták az aranyat szegecselni és kifinomult mikro-forrasztási technikát alkalmaztak. Ez lehetővé tette számukra, hogy szép ékszereket és egyéb tárgyakat hozzanak létre. Nyilvánvalóan előrehaladott fémkohászati készségeik voltak, és ügyesen bányászták és vonták ki az aranyat.

Nagy izgalom volt Kazahsztánban a felfedezés bejelentésekor. Danial Ahmetov helyi kormányzó kijelentette, hogy a felfedezés "teljesen más nézőpontot ad népünk történelméről". A felbecsülhetetlen értékű arany tárgyak felfedezése azt mutatja, hogy Kazahsztán népe egy nagy kultúrából származik.




A felfedezés jelentősége

A sok csodálatos arany tárgy felfedezése bizonyítja a szakák kifinomultságát, és hogy mesteremberek voltak. Azt is bizonyítja, hogy annak ellenére, hogy a szakák nomádokként éltek, nagyon fejlettek voltak. Az arany tárgyak felfedezése és a kurgánban található további leletek lehetővé teszik a szakértők számára, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a szakák életébe és kultúrájába.

Vannak tervek a további ásatásokra a területen, mivel úgy vélik, hogy mintegy 200 temetkezési hely található a közelben. Azért lehet olyan sok sírhalom itt, mert a fennsík gazdag legelőit a szaka királyok egyfajta földi paradicsomnak látták.

A szakértők azonban óvatosak arra vonatkozóan, hogy hány további felfedezés várható még, mert a sírrablók és fosztogatók már régóta eltávolíthatták a kurgánokból az értékes tárgyakat.



(1) - https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>