Te mit csináltál, amikor tinédzser voltál? Kerékpároztál, filmeket néztél vagy esetleg trigonometriát tanultál? Angelina Arora, az ausztrál Sydney Girls High School középiskola diákjaként szintén foglalkozik ezekkel a dolgokkal, de közel sem egy átlagos fiatal lány.
Arora elmesélte az első pillanatot, amikor először megértette, hogy a műanyag milyen hatással van a környezetre. Egyik nap, amikor édesanyjával ment vásárolni a helyi szupermarketbe észrevette, hogy az anyja fizetett a műanyag zacskókért. A pénztárostól kíváncsian azt kérdezte, hogy miért? A pénztáros azt válaszolta, hogy ez elriasztja az embereket a műanyag zacskók használatától, és ezért segítenek megmenteni a bolygót.
Ez az ötlet és Arora erős tudomány iránti szeretete vezette őt egy kifinomult biológiailag lebomló műanyag létrehozásához 16 éves korában. Azonban az odáig vezető út nem volt könnyű. Miután különböző szerves hulladékokkal kísérletezett, mint például a banánhéj, Arora a garnélarákokhoz fordult, miután észrevette, hogy a héjuk és a műanyag között erős a hasonlóság.
"Ránéztem a garnélarákra és arra gondoltam, hogy mitől olyan a héjuk, mint a műanyag? Talán ki tudom vonni, és valahogyan felhasználhatom egy műanyagszerű anyag elkészítéséhez," - magyarázta Arora.
"Sikerült kivonnom a kitin nevű szénhidrátot és kémiailag kitozánná alakítottam át, majd fibroinnal kevertem, ami a selyemben található egyik fehérje."
Arora felfedezte, hogy a két organikus termék kombinációja olyan műanyagszerű anyagot hozott létre, amely 1,5 milliószor gyorsabban bomlik le, mint a kereskedelmi műanyagok, és 33 napon belül teljesen lebomlik.
A találmányával elnyerte a Piaci Újító díjat a 2018-as BHP Billiton Alapítvány Tudományos és Műszaki Díj kiosztásakor és nemzetközi elismerést kapott az Intel Nemzetközi Tudományos és Mérnöki Vásáron, ahol a világon a negyedik helyet érte el, valamint egy átfogó ösztöndíjat egy rangos amerikai egyetemen . Arora több mint 81 ország diákjaival versenyzett.
"A világ gyorsabban változik, mint hogy sokan lépést tudnánk tartani vele, de a tudomány, a technológia, a mérnöki és a matematikai innováció révén irányíthatjuk a jövőt," - magyarázta Larry Marshall, a CSIRO (tudományos és ipari kutatási szervezet) vezérigazgatója egy sajtóközleményben.
[post_ads_2]
"Tudjuk, hogy a nyertesek és a döntősök eredményei arra inspirálják a többi diákot, hogy innovatívvá váljanak, és megoldják azokat a nagy kihívásokat, amelyekkel világunk szembesül."
A mindössze 16 éves Arorára fényes tudományos jövő vár.
"Minden alkalommal, amikor kudarcot vallok, vagy a dolgok nem úgy mennek a laborban, mindig arra gondolok, hogy miért kezdtem el. Azért, hogy az óceánok műanyagtól mentesek legyenek és más fiatalokat is ösztönözzek, különösen a fiatal lányokat, hogy tegyenek többet a világban, bármilyen téren is mutatkozik meg a szenvedélyük," - mondta a fiatal feltaláló. (1)
(1) - https://www.nationalgeographic.com/environment/2018/09