Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10454

Európa legrégebbi könyvét egy szent sírjában találták meg tökéletes állapotban

$
0
0

Európa legrégebbi könyvét hamarosan egy új kiállításon mutatják be a londoni British Library könyvtárban.

Az "Angolszász királyságok: művészet, szó, háború" című kiállítás számos hihetetlen tárgyat és kéziratot tartalmaz, köztük az "Ítéletnapi könyvet"és a gyönyörűen illusztrált Lindisfarne Evangéliumokat. (1)

Az egyik legfontosabb látványosság azonban egy 1300 éves, kicsi vörös könyv lesz.

A Szent Cuthbert Evangélium az európai kiadványok történelmében mérföldkőnek számít.

Ez a legrégebbi fennmaradt európai könyv, amely még mindig az eredeti bőrkötésben van.

Kis mérete ellenére ez a hihetetlen kézirat sokat elárul számunkra a korai középkor könyveiről, arról, hogy hogyan készültek, és ami még fontosabb, hogyan használták őket.

A Szent Cuthbert Evangéliumot sokáig homály fedte, de a brit könyvtárban dolgozó történészek nemrég a 7. század végére tették a keletkezését.



Először 1104-ben fedezték fel, amikor Nagy-Britanna egyik legfontosabb szentjének, Cuthbertnek a relikviáit egy új szentélybe költöztették Durhamban.

Szent Cuthbertet számos csodával hozták kapcsolatba, és nem utolsó sorban meghökkentő az a tény, hogy úgy tűnt, a teste soha nem indult bomlásnak.

Egy évtizeddel a halála után felnyitották a koporsóját, és a szerzetesek megdöbbentek, amikor felfedezték, hogy a teste még mindig ép és romlatlan.

A híre hamar elterjedt, és Szent Cuthbert szentélye hamarosan a középkori Nagy-Britannia egyik legnagyobb turisztikai látványossága lett.

Amikor a szerzetesek 1104-ben Durhamba vitték Szent Cuthbert relikviáit, úgy döntöttek, hogy a belenéznek a koporsó belsejébe, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a szent még mindig ép.
[post_ads_2]
Csodás módon a teste még mindig olyan friss volt, mint a halálának napján, majd a szerzetesek ünnepélyesen átöltöztették és visszahelyezték a koporsóba.

Mielőtt azonban a koporsót lezárták, észrevettek egy kis könyvet. A könyv Szent János Evangéliumának egyik példánya volt piros bőrbe kötve, tökéletes állapotban megőrizve a szent testével együtt.

Csodálva a korát és a tökéletes állapotát úgy döntöttek, hogy kiveszik a koporsóból, és külön szent ereklyeként őrzik meg.

A szakértők szerint azonban azokat a könyveket, amelyek a Biblia egészét vagy részeit tartalmazták, nem csak olvasásra használták a középkorban.



Gyakran őrizték meg szent ereklyeként és talizmánként használták őket, hogy távol tartsák a gonoszt. Pusztán a szent szöveg jelenlétét különleges védelemnek tartották.

Erről a könyvről a kíváncsi szerzetesek azt feltételezhették, hogy magának Szent Cuthbertnek a tulajdona volt, ami azt jelentette számukra, hogy még nagyobb erővel rendelkezhet.

Eredetileg azt hitték, hogy a könyvet 698-ban helyezték Szent Cuthbert koporsójába, bár a történészek jelenleg úgy vélik, hogy valójában a 8. század elején íródott és nem sokkal később került Cuthbert teste mellé.

Nem világos, hogy ki adott erre megbízást, és keveset tudunk az írnokról, aki gondosan átmásolta a Szent János Evangélium minden sorát a pergamenre.


Ez a névtelen írnok azonban különösen tehetséges volt. A történészek a szöveget az elegáns korai középkori kézírás szép példájaként kezelik, és a bőrborítás különösen szépen meg van tervezve.

A könyv konstrukciójának stílusa rengeteget mond a szakértők számára a tudás és a készségek átadásáról Európában ebben az időszakban.

A könyvet egyébként egy "nem támogatott" stílusban kötötték, amit öltéskötésnek neveznek.

Ezt hívják kopt kötésnek is, mivel az egyiptomi kopt közösségekből származott, de Európában, Bizáncban és az iszlám világban is használták. Ez az ősi kézirat tehát bizonyíték a 7. században Észak-Anglia, Európa többi része és a Földközi-tenger között meglévő kapcsolatokra.

Ez az ősi könyv ritka bepillantást enged a múltba, bemutatva azt a módot, ahogyan a középkori Nagy-Britannia kapcsolatban állt a világ más részeivel. És ha valaki nem tud elmenni a British Library könyvtárba, hogy személyesen láthassa a kéziratot, akkor se essen kétségbe, mivel a Szent Cuthbert Evangéliumot immár teljesen digitalizálták, ami azt jelenti, hogy az elkövetkezendő generációkat továbbra is le fogja nyűgözni és inspirálja az egész világon.

(1) - https://www.bl.uk/events/anglo-saxon-kingdoms

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10454


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>