Az Egyészségügyi Világszervezet (WHO) a dohányzást globális járványnak minősítette és a leginkább megelőzhető halálokként tartja nyilván, amely évente mintegy öt-hat millió ember halálát okozza. Sok kutató próbálja megtalálni azon új módszereket, amelyek segítenek az embereknek leszokni erről a káros szenvedélyről, kezdve olyan oltóanyagoktól, amelyek megakadályozzák, hogy a nikotin hatást gyakoroljon az agyra egészen a mágneses impulzusokig, amelyek kellemes hatást keltve segítik a függőség csillapítását.
A Scripps Kutató Intézet csapata már évek óta egy új technikával dolgozik, és megpróbálnak egy enzimet létrehozni, amely lebontja a nikotint, mielőtt elérné az agyat. A tudósok 2015-ben jelentős áttörést értek el, amikor felfedezték a NicA2 nevű természetes enzimet egy dohányültetvény talajában, amelyet egy Pseudomonas putida néven ismert baktérium termel.
Azóta a csapat az enzim optimalizálásán dolgozik, és sikerült is hatékonyabbá tenniük a nikotin megtalálásában és megsemmisítésében állatok vérében, és azt is elérték, hogy hosszabb ideig maradjon a vérben. Az újonnan kifejlesztett enzim a NicA2-J1 néven ismert, és a legújabb állatkísérletek során hihetetlenül hatékonyan csökkentette a nikotin szintjét patkányok vérében.
A Science Advances című folyóiratban közzétett új cikk az eddigi legkifinomultabb állatkísérleteket írja le, melyeket az enzim tesztelése során végeztek el. (1) Az emberi nikotin függőség utánzására kifejlesztett patkánymodellekben az új enzimmel kezelt állatok esetében rendkívül alacsony mennyiségű nikotint mutattak ki a véráramukban. Még ennél is fontosabb, hogy az állatok az enzim befogadása után nem mutattak jelentősebb elvonási tüneteket.
"Ami egyedülálló ebben az enzimben, hogy elegendő mennyiségű nikotint távolít el a függőség szintjének csökkentése érdekében, de elegendő marad ahhoz, hogy az állatok ne szenvedjenek súlyos elvonási tünetektől," - mondta Olivier George, a projekt kutatója.
A vizsgálat során az enzim hosszabb távú hatásait is tanulmányozták, különösen a függőségbe való visszaesés tekintetében. Az állatok 10 napig nem kaptak nikotint, majd egy adagot adtak be nekik, hogy meggyőződhessenek arról, hogy kiújul-e náluk a függőség. Az eredetileg NicA2-J1-vel kezelt állatok esetében szignifikáns csökkenést figyeltek meg az addiktív viselkedés tekintetében a kezeletlen patkányokhoz képest, ami azt sugallja, hogy az enzim hosszú távon is jótékony hatást fejt ki.
[post_ads_2]
A kutatás egyik legérdekesebb aspektusa az, hogy a tudósok a nikotin megsemmisítésére törekednek a véráramban, mielőtt az elérné az agyat. Tehát a többi új technikától eltérően, amelyek gyakran a függőséggel kapcsolatos agyi mechanizmusokkal manipulálnak, ez a módszer megakadályozza, hogy a nikotin eljusson az agyba.
"Ez egy nagyon izgalmas megközelítés, mivel anélkül csökkenti a nikotinfüggőséget, hogy sóvárgás vagy egyéb súlyos elvonási tüneteket váltana ki, és a véráramban működik, nem az agyban, így a mellékhatásai minimálisak lehetnek," - mondta George.
Az eredményeket egyelőre még nem reprodukálták az emberi szervezetben, de a kutatók biztosak abban, hogy a több évnyi munkát követően készen állnak arra, hogy elindítsák az emberi teszteket az első olyan enzimmel, amely hatékonyan pusztítja a nikotint a véráramban.
Az emberek biztonsága és a hatékonyság még mindig nagy akadályt jelent, amivel meg kell küzdeni, de ha a kutatás a tervek szerint folytatódik, akkor ez a kezelés hihetetlenül hasznos új eszköz lehet a dohányzásról leszokni akarók számára, amely milliók életét mentheti meg a világ minden táján. (2)
(1) - http://advances.sciencemag.org/content/4/10/eaat4751
(2) - https://www.scripps.edu/news-and-events/press-room