Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A washingtoni Biblia Múzeumban legalább öt holt-tengeri tekercstöredékről kiderült, hogy hamisítvány

$
0
0

A washingtoni Biblia Múzeum számos bejelentést tett, amelyek megdöbbentették a régészeti közösséget és a tudósokat a világ minden táján. A múzeum nyilvánosságra hozta, hogy legértékesebb műtárgyaik közül néhány valójában hamisítvány. A holt-tengeri tekercsek közül öt papirusz töredék gyakorlatilag modern hamisítvány. Ez nem csak a múzeum politikájával kapcsolatban vet fel komoly kérdéseket, hanem bizonyítja, hogy a régiségek modern hamisítói milyen kifinomult technikákkal rendelkeznek.

A holt-tengeri tekercseket 1948-ban fedezték fel Ciszjordániában néhány barlangban. Ezek főként egy ókori zsidó szekta által előállított papirusz tekercsek, amelyek lehetővé tették a kutatók számára, hogy jobban megértsék a korai judaizmus és a kereszténység fejlődését. A holt-tengeri kéziratok között megtalálták a bibliai szövegek néhány legkorábbi példányát is, melyek közül van, amelyik Krisztus idejéből származik.

A washingtoni Biblia Múzeum

A Biblia Múzeumot az evangélikus keresztény milliárdos, Steve Green alapította, aki a Hobby Lobby kiskereskedelmi lánc tulajdonosa. Ez egy kulturális és oktatási intézmény, amely az ősi bibliai szövegek megőrzésére és a Biblia tanulmányozásának elősegítésére szolgál. A Múzeum viszonylag új, és csak 2017-ben nyílt meg, és több milliót költött bibliai tárgyakra és szövegekre.

Az intézmény legértékesebb kiállításai tárgyai között volt a holt-tengeri tekercsek öt töredéke. Ez azért van, mert a Ciszjordániában talált szövegek túlnyomó többsége Jeruzsálemben látható. A tekercseket a múzeum vásárolta meg 2017-ben alapítója és cége, a Hobby Lobby segítségével, és úgy vélik, hogy több millió dollárba kerültek. A tekercseket egy magángyűjtőtől szerezték be. Ma már nem jogszerű egy UNESCO egyezmény alapján a történelmi tárgyak megvásárlása.


A tekercsek vizsgálata

Sok szakértő azonban már a vásárláskor kétségbe vonta a tekercsek hitelességét a töredékek írási technikája miatt. Ez arra késztette a múzeumot, hogy elküldje a tekercs töredékeket, hogy kiderüljön a koruk. 2017 áprilisában a The Independent szerint öt töredéket küldtek a Bundesanstalt für Materialforschung und-prüfung (BAM) német anyagelemző intézetnek. Ez az intézmény világhírű, és a Daily Mail szerint "3D-s mikroszkóp és anyagelemzést" használtak a töredékek korának és a leletek hitelességének meghatározására. (1)(2)

A BAM kutatói számos tesztet végeztek a papirusz töredékeken és a tintán. Az eredményeket a német szakértők állították össze, és elküldték az amerikai múzeumba. A Daily Mail arról számol be, hogy a tesztek "az ősi eredettel összeegyeztethetetlen jellemzőket mutattak". Más szóval, a tekercsek nem származhatnak abból a korszakból, amikor a holt-tengeri tekercseket írták. A CNN arról számolt be, hogy a hamisítványok felfedezése a bibliai régészet egyik legjelentősebb trükkje lehet a 2012-es "Jézus feleségének evangéliuma" botrány óta. (3)

Hiteles leletek keresése

A Biblia Múzeuma kiadott egy közleményt, miszerint a BAM tesztjei komoly kérdéseket vetettek fel a tekercsek valódiságával kapcsolatban, ezért azokat eltávolították a kiállításról. A múzeum főképviselőjét a Guardian idézte: "Azt reméltük, hogy a tesztek más eredményre jutnak." A tárgyakat eltávolították, mert a múzeum tiszteletben tartja és fenntartja a legmagasabb etikai normákat. A washingtoni múzeumban még mindig van legalább két holt-tengeri tekercs töredék, amelyek hamisak lehetnek, de eddig még nem bizonyították be, hogy azok. (4)
[post_ads_2]
Ezek nem az első hamis holt-tengeri tekercsek, amelyek becsapták a szakértőket. A CNN arról számolt be, hogy 2002 óta 70 holt-tengeri tekercs töredék jelent meg a piacon, amelyek "kilencven százaléka" hamis, állítja Arstein Justnes, az Agderi Egyetem bibliai tanulmányok professzora. A Green család 2009 és 2014 között vásárolta meg tekercs töredékeket, valamint számos egyéb műtárgyat a 40000 darabos gyűjteményben.

Nem ez az első alkalom, hogy David Green vállalatának történelmi tárgyi eszköz beszerzése ellentmondásosnak bizonyult. 2010-ben a Hobby Lobby lánc több mint 5000 darab iraki eredetű tárgyat vásárolt. Úgy tűnik azonban, hogy a műtárgyak túlnyomó többségét illegálisan csempészték be az Egyesült Államokba, és a szövetségi kormány 3 millió dollár bírságot szabott ki a vállalatra, és kényszerítette, hogy juttassanak vissza néhány tárgyat Irakba. A Hobby Lobby azt állította, hogy olyan emberekre támaszkodtak, akik nem értették a törvényt, és nem voltak tapasztaltak az antikvitás kereskedelemben.

Kapcsolódó cikk: 450 ellopott sumér agyagtáblát küldenek vissza Amerikából Irakba, de ez csak a jéghegy csúcsa

Azon felfedezés, hogy a washingtoni múzeum legértékesebb kiállítási tárgyai közül néhány hamisítvány, aggodalomra ad okot. Mindez bizonyíték arra, hogy a modern hamisítók mennyire kifinomult technikákat alkalmaznak az ókori tárgyak, például a papirusz hamisítása során. Ezen kívül azt mutatja, hogy további óvatosságra van szükség a történelmi tárgyak hitelességének meghatározása során, és hogy az antikvitás kereskedelemben résztvevő törvényket be nem tartó magánszemélyek iránti túlzott bizalom veszélyes lehet.

(1) - https://www.independent.co.uk/news/world/americas/dead
(2) - https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6304489
(3) - https://edition.cnn.com/2018/10/22/us/bible-museum
(4) - https://www.theguardian.com/world/2018/oct/22/museum

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443