Egy San Francisco-i szövetségi fellebbviteli bíróság újra tárgyalt egy korábbi gyermek rabszolgákból álló csoport által indított pert, amelyben a Nestlé és a Cargill konglomerátumokat azzal vádolták meg, hogy az elefántcsontparti kakaó ültetvényeken folyamatos rabszolga munkára kényszerítették őket.
Az ítélet a felpereseket egykori rabszolgaként írta le, akiket elraboltak és dolgozni kényszerítettek a kakaó farmokon napi 14 órán keresztül, amiért az áldozatoknak semmit sem fizettek.
"Összességében az állítások olyan képet festenek a tengerentúli rabszolgamunkáról, amelyet a vádlottak az Egyesült Államokban található székhelyről tartottak fenn," - írta a bíróság.
A bíróság szerint a társaságok "jól tudták", hogy a gyermek rabszolgamunka széles körben elterjedt Elefántcsontparton, és gazdasági erejük lehetővé tette számukra az ország kakaó termelésének ellenőrzését. A bírák szerint az egykori rabszolgák "elfogadható állításait" figyelembe vették az ügy elemzése során.
"Az alperesek a szokásos üzleti szerződésen kívül személyes kifizetéseket eszközöltek azzal a céllal, hogy fenntartsák a kapcsolatokat a gazdaságokkal annak érdekében, hogy az alperesek továbbra is olyan áron kaphassanak kakaót, amely nem szerezhető be a gyermek rabszolgamunka nélkül," - mondta a bíróság.
A döntést követően a Vevey székhelyű Nestlé amerikai egysége azt mondta, hogy kikényszerített gyermekmunka elfogadhatatlan, és nincs helye a vállalat ellátási láncában.
"Kifejezett politikával rendelkezünk ezzel szemben, és együttműködünk más érdekeltekkel a globális társadalmi probléma leküzdése érdekében," - mondta a vállalat amerikai egysége.
A Minneapolis-i székhelyű Cargill tagadta az összes állítást mondván, hogy mérlegelik a fellebbezést. "Nem hagyjuk, hogy ezek a jogi eljárások megakadályozzanak bennünket abban, hogy nap mint nap tevékenyen dolgozzunk az emberi jogok védelme érdekében, egy határozott elkötelezettséggel, hogy méltósággal és tisztelettel kezeljük az embereket a munkahelyen és a közösségekben, ahol üzleti tevékenységet folytatunk," - nyilatkozta a Cargill.
[post_ads_2]
2016-ban a világ legnagyobb élelmiszer termelője, a Nestlé elismerte a rabszolga munka lehetőségét a kávé ellátási láncban. A vállalat azt is elmondta, hogy kényszermunkát fedeztek fel a tenger gyümölcsei ellátási láncban Thaiföldön.
A multinacionális vállalat a világ egyik leginkább bojkottált cég a munkavállalói jogok megsértése miatt, amit a vállalat különböző országaiban működő gyáraiban jelentettek.
Nestlé az 1980-as években vált hírhedtté a bébi tejbotrány miatt, amikor anyatej pótló anyagokat adott el Afrikában és Latin-Amerikában a kevésbé fejlett országokban. (1)
(1) - https://www.rt.com/business/442099-nestle-child-slavery-lawsuit/