Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Kanyaró járvány söpör végig Európán, és az orvosok szerint Amerikában is hasonlóra kell felkészülni

$
0
0

Augusztusban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kiadott egy jelentést, amely szerint több mint 41000 európai kanyaró fertőzöttet regisztráltak 2018 első felében, és legalább 37 ember meghalt a betegség közvetlen következményeként a legdurvább járvány során, ami az utóbbi években sújtja a kontinenst.

A szakértők jelenleg azt mondják, hogy az Egyesült Államoknak valószínűleg hasonlóra kell felkészülnie. (1)

A kicsivel több mint 742 millió emberből álló európai populációban 41000 eset nem feltétlenül hangzik soknak, de zavaró tendenciát mutat. Viszonyításképpen tudnunk kell, hogy 2016-ban mindössze 5273 kanyaró eset volt Európában. Ez azt jelenti, hogy mindössze két év alatt több mint 700 százalékos növekedés történt, és ebben még nincs is benne az év második fele.

Ennek az oka nem meglepő, de nyomasztó, és az Egyesült Államoknak pontosan emiatt kell aggódnia.


Az oltásellenes mozgalom az utóbbi években nagy lendületet vett, és az Atlanti-óceán mindkét oldalán politikusoktól kapott támogatást. A mítoszt, miszerint a vakcinák okozzák az autizmust, először a mostanra kegyvesztett egykori orvos (törölte az Általános Orvosi Tanács az orvosi nyilvántartásból) és a Rusty Razor Pseudoscience díjnyertes Andrew Wakefield az 1990-es években terjesztette, és azóta többször is lelepleződött.

"Az oltásellenes csoportok stratégiai módon használják az internetet és a közösségi médiát," - mondta Peter Hotez, a Texasi Gyermekkórház Vakcina Fejlesztési Központjának igazgatója.

"Becslések szerint jelenleg több mint 400 vakcina-ellenes webhely létezik, és ha valaki beírja a vakcina szót a keresőbe, akkor szinte elkerülhetetlen, hogy egy ilyen weboldal fel ne bukkanjon."
[post_ads_2]
Azok az emberek, akik úgy döntenek, hogy nem oltatják be gyermekeiket, nem csak őket veszélyeztetik, hanem azokat is, akiket nem lehet beoltani, vagy azért, mert túl fiatalok vagy gyenge immunrendszerük van, például a kemoterápiában részesülő gyermekek esetében. Ez egy olyan jelenség, amelyet nyájimmunitásnak neveznek.

Az alapfeltevés az, hogy egy egész közösséget (vagy "nyájat") védeni lehet a betegségtől mindaddig, amíg a népesség elég nagy része beoltásra kerül. Ez megakadályozza a betegséget okozó baktériumok vagy vírusok terjedését. Az erőteljesen fertőző kanyaró esetében az emberek 90-95 százalékát be kell oltani a nyájimmunitás elérése érdekében, de vannak Európának olyan részei, ahol a lakosság 30 százaléka nincs beoltva.


Hasonlóképpen vannak olyan "forró pontok" az Egyesült Államokban, ahol a gyerekek szükséges oltási aránya jóval alatta van a kívánatos 90-95 százaléknak. Például Camas megyében, Idaho-ban, az óvodások több mint negyede nincs beoltva.

"Texasban és északnyugaton is rendkívül nagy a sebezhetőség," - tette hozzá Hotez. "Az emberek elfelejtik, hogy azelőtt, hogy a gyerekeket oltani kezdték volna, az Egyesült Államokban évente 400 és 700 ember halálát okozta a kanyaró."

Miközben történtek kanyaró járványok az Egyesült Államokban (New Yorkban 2013-ban és Minnesotában 2017-ben), mégsem voltak olyan arányúak, amint ami Európában jelenleg terjed. De ez nem jelenti azt, hogy nem történhet egy sokkal nagyobb járvány. (2)

"Ez egy igazi lehetőség a katasztrófára, mivel a kanyaró rendkívül fertőző," - mondta Albert W. Wu, az egészségügyi politika és menedzsment professzora a Johns Hopkins Bloomberg Közegészségügyi Iskolában.

"Ez a baleset bármikor megtörténhet."

(1) - http://www.euro.who.int/en/media-centre/sections/press
(2) - https://www.iflscience.com/health-and-medicine/a-mea

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443