A világ központi bankjai az amerikai dollár alternatívájaként az arany felé fordulnak, mivel úgy látják, hogy az agresszív amerikai kereskedelempolitika és a geopolitikai bizonytalanság aláássa a tengerentúli valuta értékét.
Az arany iránti kereslet 2018 első negyedévében 42 százalékkal nőtt a jegybankok részéről, a Világ Arany Tanács (WGC) statisztikái szerint. Oroszország és Törökország a legnagyobb nettó vásárlók.
A központi bankok 2018 felében nettó 193,3 tonna arannyal növelték tartalékaikat, amely 8 százalékkal több az előző év azonos időszakában vásárolt 178,6 tonnához képest. Ez a legerősebb hat hónap a jegybanki arany vásárlást tekintve 2015 óta, jegyzi meg a WGC.
2018 első félévében a központi bankok az aranyállományukat 1,36 billió dollárra növelték, ami a globális devizatartalékok mintegy 10%-át jelentik - mondta a WGC. Egy elemző szerint a lépés mögött az a szándék húzódik, hogy diverzifikálják tartalékaikat, távolodva az amerikai valutától.
"Az Egyesült Államok már régóta használja a dollárt, hogy nyomást gyakoroljon a versenytársakra. Ez mindig is haragot szült a világ közösségében. És most a dollárral szembeni küzdelem elérte Európát," - mondta Eldiyar Muratov, a szingapúri Castle Family Office pénzügyi intézmény elnöke.
"Oroszország az aranytartalékainak növelését az új amerikai szankciók és a dollár rendszerről való esetleges leválás miatt hajtja végre," - tette hozzá az elemző.
Muratov szerint egy hasonló stratégia ma már számos európai és ázsiai országban megfigyelhető. Kínában, Törökországban, Venezuelában, Iránban, Katarban és Indonéziában a gazdaságok és a külkereskedelem dollármentesítése zajlik. Mindezek az országok jelentősen növelik aranytartalékaikat, mondja a szakértő.
[post_ads_2]
Amint a WGC a jelentésében megállapítja, az arany vásárlása nem csak a deviza kockázatok fedezésére szolgál. "A megnövekedett geopolitikai feszültségek környezetében az arany vonzó eszköz, mert nem tartozik senki más felelősségi körébe, és nem hordoz más partneri kockázatot," - mondja a jelentés.
"Az arany már jól ismert eszköz a központi bankok számára, de az arany piac változó jellege - a fejlődő gazdaságok egyre növekvő fogyasztásával - azt jelenti, hogy az arany egyre inkább összhangban van a feltörekvő piacgazdaságokkal. A központi bankok egyre inkább felismerhetik, hogy a játékszabályok megváltoznak."
(1) - https://www.rt.com/business/442410-gold-demand-up-dollar/