Indonézia második legnagyobb városa újfajta módot teremtett arra, hogy bátorítsa lakóit a hulladék újrahasznosítására. A város ingyenes buszjáratokat biztosít használt műanyag palackokért cserébe.
A Surabaya város által áprilisban indított rendszer szerint az ingázók a piros városi autóbuszokat a műanyag palackok leadásával vehetik igénybe a terminálokon, vagy közvetlenül "fizetik" a viteldíjat a palackokkal.
Egy két órás buszjegy a mérettől függően 10 műanyag pohárba vagy legfeljebb 5 műanyag palackba kerül, amitől a város azt reméli, hogy sikerül elérni a 2020-ra kitűzött ambiciózus célt a műanyag hulladékok újrahasznosításával kapcsolatban.
Surabaya az első olyan város Indonéziában, amely bevezette ezt a rendszert.
"A hulladékok, mint a műanyag palackok a környéken gyűlnek össze, ezért ide hozom, hogy a környezet ne csak tisztább legyen, hanem segítsem a szemétgyűjtők munkáját," - mondta Surabaya egyik lakosa, Linda Rahmawati.
A város adatai azt mutatják, hogy Surabaya város napi hulladékának 15 százaléka, vagy közel 400 tonna műanyag.
Egyetlen busz akár 250 kg műanyag palackot gyűjthet naponta, ami körülbelül 7,5 tonna egy hónap alatt, az adatok szerint.
A gyűjtés után a címkéket és a kupakokat eltávolítják a palackokról, és elárverezik őket az újrahasznosító vállalatoknak.
Az árverésből származó pénzt pedig a buszok további működtetésére és a város zöldterületének finanszírozására használják, amely Jáva szigetének keleti csúcsán helyezkedik el, az indonéziai fő szigeten.
A világ negyedik legnépesebb országában találhatók Ázsiában a legnagyobb kiterjedésű trópusi erdők, de komoly gondot okoznak a zsúfolt forgalmú városok.
[post_ads_2]
"Indonézia az egyik legnagyobb közreműködője a világ műanyag hulladék termelésének, és ezzel a kezdeményezéssel reméljük, hogy növeljük a környezettudatos közvélemény figyelmét, különösen a műanyag hulladékkal kapcsolatos kérdéseket illetően," - mondta Irvan Wahyu Drajad, Surabaya szállítási részlegének vezetője.
Indonézia, amely több ezer szigetből álló szigetcsoport, a becslések szerint a világ második legnagyobb szennyezője az óceánoknak Kína után, a Science folyóiratban megjelent 2015-ös tanulmány szerint.
Egy másik surabayai lakos is üdvözölte a rendszert.
"Csökkenthetjük a szemetet, így nem gyűlik össze otthon, mert csak behozzuk ide, és jó hasznát veszik. Ez egy győztes-győztes helyzet," - mondta Sulastri, aki, mint sok indonéz, egyetlen nevet használ.