Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Talán megfejtették, hogy mi célt szolgált több tucat ókori geoglifa

$
0
0

Fél évezreddel ezelőtt a Qhapac Nan útrendszer egykor a mai Ecuadortól egészen Chiléig terjedt. Az Inka Birodalom idején a gyalogos forgalom számára épített úthálózaton macskaköves burkolat, alapkőzetbe faragott lépcsők, kötélhidak, és több mint 90 körkörös geoglifa került kialakításra. Most egy kutatócsoport úgy gondolja, hogy megfejtették a geoglifák használatának célját, amelyek szerintük útjelzőkként szolgáltak.

A Kolumbusz előtti időkben készült körkörös geoglifákat a "campo barrido" néven ismert technika segítségével hozták létre, melynek során a felszíni köveket és a talaj felső rétegét eltávolították, hogy az alattuk lévő világosabb színű föld láthatóvá váljon.

A 3-tól 55 méteres átmérőig terjedő struktúrák számos állatot ábrázolnak, köztük egy szárnyas emberi alakot, amelyet a kutatók "denevérember"-nek becéznek.

Ugyanolyan érdekes, mint maguknak az ábráknak a kialakítása, hogy milyen közel találhatók az ősi utakhoz, ezért a kutatók térbeli elemzést használtak, hogy drónok és nagy felbontású műholdas képek segítségével feltréképezést végezzenek, hogy meghatározzák a kapcsolatot a geoglifák és az útrendszer között.



A geoglifáknál talált kerámia darabok és más közeli jellemzők arra utalnak, hogy a geoglifák és az útvonalak a Kolumbusz előtti időkből származnak.

A kutatók azt találták, hogy az útvonalak és a körkörös geoglifák szorosan egymáshoz kapcsolódtak, amelyeket a helyi istenségeknek szánt rituálékon részt vevő utazók készítettek a sikeres utazás érdekében vagy a jövőbeli utazók számára.

"Az emberek hajlamosak arra gondolni, hogy a geoglifák egy célt szolgáltak évezredekkel ezelőtt. A Sihuasban végzett munkánk azt sugallja, hogy az emberek különböző okokból különböző geoglifákat készítettek eltérő időszakokban," - mondta Justin Jennings, a geoglifákról készített tanulmány szerzője. Az ókori írásokban a csapat szerint ezek a geoglifák hasonló funkciót töltöttek be, mint az "apacheta" halmok - melyeket utazók hagytak maguk után az Andokban, amelyek nyomvonalakat és irányokat jelöltek az emberek számára. (1)
[post_ads_2]
"Az akkori idők pásztorai és utazói az útjuk során számos természetes és mesterséges jelet hagytak maguk után, miközben megpihentek, miközben különböző dolgokat ajánlottak fel az isteneknek."

A kutatási felmérés során feltárt nagy "kőhalmok, festett kőburkolatok és kerámia darabok" nagy koncentrációi azt jelzik, hogy sokan töltöttek időt ezeken az ösvényeken, különösen azért, mert távoli településeket kötöttek össze.

Ezután a kutatók azt remélik, hogy alaposabb elemzést végezhetnek a helyszínek korának további meghatározására és más geoglifa formák elemzésére annak megállapítása érdekében, hogy van-e jelentésük vagy kapcsolódnak-e a korabeli utazókhoz. (2)

(1) - https://www.cambridge.org/core/journals/antiquity/article
(2) - https://www.iflscience.com/editors-blog/scientists-think

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443