Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Az energiatárolás költségei miatt nehezen fogadjuk el a megújuló energiákat, de az Energy Vault elképesztő megoldást talált ki erre

$
0
0

Mivel a napenergia és a szélenergia ma már olcsóbbak, mint a fosszilis energiahordozókból származó energia, az egyetlen akadály, amely a megújuló energia tömeges elfogadása előtt áll, az a pénzmennyiség, amit a közmű cégeknek kell elkölteniük ahhoz, hogy az általuk termelt energiát tárolják.

Jelenleg 100 megawatt megújuló energia tárolása (elég ahhoz, hogy körülbelül 600 000 otthont lásson el) azt jelenti, hogy például a Tesla által gyártott akkumulátorokra nagyjából 65,6 millió dollárt kellene költeni, vagy olyan hatalmas, szivattyúzott hidroelektromos tárolási projektekbe kell fektetni, amelyek során alapvetően ember által készített gátakat hoznak létre, ahol a felszabadított víz turbinákat hajt meg és termel energiát (ezek a projektek jellemzően sokkal nagyobbak, mint 100 megawatt).

Az Energy Vault nevű új vállalat, amelyet Bill Gross "Idealab" inkubátorából indítottak útjára Pasadenában, Kaliforniában, kifejlesztett egy olyan technológiát, amely a szivattyúzott hidrotárolás elvein alapul, melyről a cég azt állítja, hogy az energiatárolás költségeit a jelenlegi árak töredékére csökkenti, és a megújuló energia költséghatékonnyá válik egész nap, és az év minden napján. (1)


Mivel az éghajlatváltozás aggodalomra ad okot, egy olyan megoldás megtalálása, amely a megújuló energiákat még vonzóbbá és költséghatékonyabbá teheti, nem csak jó üzlet, hanem globális prioritás.

Az Energy Vault technológiája egy 33 emeletes, hatkarú daruból áll, amely közel egy futballpálya hosszúságú. Ezt a darut 5000 óriási betonelem veszi körül, melyek darabonként mintegy 35 tonna tömegűek.

"Ezek általában szélerőműparkok vagy naperőművek közelében épülnének," - mondta Robert Piconi, az Energy Vault vezérigazgatója. "Ez nem olyan dolog, amit egy város közepére el lehetne helyezni."
[post_ads_2]
A darukat olyan szoftverrendszer vezérli, amely a betonblokkok mozgását irányítja, amellyel a nap- vagy szélerőművekben keletkező energiát tárolja, vagy pedig az energiát a villamosenergia-hálózatra táplálja.

Piconi szerint a vállalat összes rendszere 35 megawattóra névleges energia teljesítménnyel és 4 megawatt csúcsteljesítménnyel rendelkezik. A rendszerek kb. 90% -os hatékonysággal rendelkeznek, és nincs energiaveszteség, hiszen a technológia hihetetlenül tartós, mintegy 30 éves mechanikai élettartammal.

És mindez 7-8 millió dollárba kerül Piconi szerint, valamint a rendszert még fenntarthatóbbá teszi az újrahasznosított beton felhasználása, amely csak a hulladéklerakókba kerülne.


Az Energy Vault már létrehozott egy bemutató rendszert Svájcban, Biasca-ban, a vállalat Lugarno-i központja mellett. Ez a bemutató üzem valószínűleg szerepet játszhatott abban, hogy a vállalat szerződést írt alá többek közt a Tata Power Company Limited-el, India legnagyobb integrált villamosenergia társaságával, amely egy kezdetben 35 MWh-ás Energy Vault rendszer megépítéséről szól 2019-ig.

"Az energiatárolás innovációja jelenti a legnagyobb és legrövidebb távú lehetőséget a megújuló alkalmazások felgyorsítására, és közelebb visz minket ahhoz, hogy helyettesítsük a fosszilis tüzelőanyagokat, mint elsődleges forrást, hogy lépést tartsunk a világ folyamatos energiaigény növekedésével," - mondta Bill Gross, az Energy Vault társalapítója és az Idealab alapítója. "Örömünkre szolgál, hogy támogathatjuk az Energy Vault-ot, hogy ez az úttörő technológiát piacra kerülhessen."

A következő két évben az Energy Vault arra számít, hogy az ügyfelei 500 megawatt és egy gigawatt közötti tárolókapacitást építenek ki a rendszereik segítségével. (2)


(1) - https://energyvault.ch/
(2) - https://techcrunch.com/2018/11/07/the-cost-of-energy-storage

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443