Kína állami hírügynöksége, a Xinhua jelentette be, hogy új, digitálisan generált hírolvasó kezdi meg hamarosan a működését, amely kínai és angol nyelven fogja közölni a híreket.
A mesterséges hírolvasót úgy tervezték, hogy csökkentsék a hírek előállításának költségeit és növeljék a hatékonyságot, és úgy tűnik, hogy a propagandisztikus állami hírügynökség által alkalmazott technológia új definíciót ad a "hamis hírek" kifejezésnek.
A digitális hírolvasó hangja és megjelenése a kínai híradós Zhang Zhao-éra hasonlít, és a Xinhua hírügynökség azt állítja, hogy azonnal képes beszámolni a hírekről a nap 24 órájában. A digitális hírolvasó már elérhető számos internetes és mobil platformon az országban. (1)
A rendszer, amint azt a közelmúltban megjelent több videó is bemutatja, nem pontosan a legfejlettebb digitális karakter, amit eddig láthattunk. A hangja tagadhatatlanul mesterségesnek tűnik, ami egy egyszerű számítógép által generált szöveg-beszéd átalakító, míg az arckifejezései és a szájmozgása lenyűgöző módon animált.
Eddig számos más digitális újítás világosan megmutatta ennek a technológiának a hatalmas lehetőségeit. A következő generációs hamis videó technikáktól kezdve a valósághű hangutánzó rendszerekig valóban képesek létrehozni olyan digitális avatárokat, amelyek tökéletesen hasonlítanak az igazi emberekre.
Ennek a kínai kísérletnek talán a legaggasztóbb kihatása az lehet, hogy teljesen világossá teszi az az irányba tett lépéseket, hogy az emberi személyiséget teljes egészében kiküszöböljék az újságírás világából. A média cenzúrája Kínában nem új hír, és jól ismert, hogy az állami érdekekkel ellentétes információkat visszaszorítják az országban. Sok szempontból nincs nagy különbség abban, hogy a digitális avatár ugyanazokat a propaganda szövegeket olvassa fel, mint amelyeket egy emberi hírolvasó közöl.
[post_ads_2]
A leijesztőbb dolog az, hogy ez a technológia lehetővé teszi a kormány számára, hogy nyíltan hozzanak létre mesterséges emberi bábokat, amelyek bármit elmondanak, mint egy papagáj anélkül, hogy az emberi újságírói hitelességnek akár a látszatát is megőriznék. Ezáltal a valódi, hús-vér ember hírolvasók és a nagyközönség között létrejövő látszat bizalom nem csak kiküszöbölhető, hanem alapvetően felesleges. Ezzel a fejlesztéssel Kína lényegében azt üzeni, hogy még emberi arcra sincs szükség ahhoz, hogy az állam által jóváhagyott üzeneteket közvetítsék.
A nagy kérdés, amit most fel kell tenni nem az, hogy hogyan lehet megkülönböztetni a valódi és a hamis dolgokat, hanem, hogy egyáltalán érdekel-e bennünket a különbség? A számítógépes grafika segítségével létrehozott emberi karakterek, mint digitális szereplők felemelkedésével egyre inkább hozzászokunk a teljesen mesterséges "személyiségekhez". Vajon ez a következő logikus lépés ebben a folyamatban? A "hamis hírek" fogalma a szemünk előtt ölt testet és válik valósággá.
(1) - http://www.xinhuanet.com/english/2018-11/08/
(2) - https://newatlas.com/china-ai-digital-news-anc