Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Tudósok egy "elveszett kontinenst" találtak műhold segítségével

$
0
0

Mélyen az Antarktisz jégtakarója alatt a tudósok egy rég elveszett kontinens maradványait észlelték. Nem éppen Atlantiszról van szó, de a felfedezés nagyon sokat elárulhat az Antarktisz titokzatos történetéről.

A kutatók gravitációs térképező műholdas adatok felhasználásával (ugyanúgy, ahogy a tengerfenéket térképezzük fel) fedezték fel az ősi kontinenst, valamint egy sor szeizmológiai információ segítségével, amelyek a földi litoszféra kulcsfontosságú ősi geológiai jellemzőit hordozzák, ami a bolygó kemény külső héja, amely a kéregből és a felső köpenyből áll.

"Ezek a gravitációs képek forradalmasítják azon képességünket, hogy tanulmányozzuk a legkevésbé megértett földrészt a Földön, az Antarktiszt," - nyilatkozta Fausto Ferraccioli, a Brit Antarktiszi Felmérés geodéziai és geofizikai tudományos vezetője.


Az adatok nagy része az Európai Űrügynökség Gravitációs mező- és állandó állapotú Óceánáramlat-megfigyelő (GOCE) műholdjának köszönhető, amely 2009 és 2013 között pásztázta a bolygót, hogy a Föld gravitációs mezőjének húzását mérje meg soha nem látott részletességgel. Öt évvel ezelőtt a GOCE újra belépett a Föld légkörébe, mielőtt a Falkland-szigetek közelében darabokra hullott volna a Dél-Atlanti-óceánon. Szerencsére korábban minden értékes adatot biztonságosan visszaküldött a Földre.

A Scientific Reports folyóiratban a csapat elmagyarázta, hogyan használták a GOCE adatait, amelyek a gravitációs gyorsulások gyors változását rögzítették, vagyis a gravitációs görbe vízszintes és függőleges összetevőinek különbségeit. A bolygó szeizmológiai adataival együtt képesek voltak a Föld lemez tektonikájának háromdimenziós képeit elkészíteni, még a nehezebben elérhető területekről is, mint amilyen a jéghegyek alá eltemetett Antarktisz. (1)
[post_ads_2]
"Kelet-Antarktiszon izgalmas földtani mozaikot látunk, amely feltárja az Antarktisz és más földrészek közötti alapvető hasonlóságokat és különbségeket, amelyek 160 millió évvel ezelőttig össze voltak kapcsolódva," - jegyezte meg Ferraccioli.

A kutatók azt is feltárták, hogy Nyugat-Antarktisznak Kelet-Antarktiszhoz hasonlóan vékonyabb kérge és litoszférája van, amelyeket hajtogatott hegyvidéki lemezek alkotnak (orogén néven ismert), és a földkéreg stabil ősi sziklás zónáiból (ősföldek) áll. Ez talán nem meglepő módon hasonlít a régió múltbeli szomszédaihoz, Indiához és Ausztráliához. Az ősföldek különösen azért érdekesek, mivel ezek alkotják a Föld litoszférájának legrégebbi magjait, ezért a tanulmányozásukkal betekintést nyerhetünk a Föld korai történetébe.

"Továbbá képet ad azon összefüggésekről, hogy a kontinensek hogyan kapcsolódtak össze a múltban, mielőtt a lemezmozgás miatt elmozdultak volna," - tette hozzá Roger Haagmans, az ESA GOCE küldetésének tudósa. (2)


(1) - https://www.nature.com/articles/s41598-018-34733-9
(2) - http://m.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>