Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Egy ENSZ jelentés szerint a Föld ózonrétege 2060-ra teljesen helyreállhat

$
0
0

A környezet állapotáról szóló cikkek sokszor rendkívüli módon elveszik az ember kedvét, lásd a szeptemberi IPCC jelentést és annak akadályozását, hogy létrehozzák a világ legnagyobb vadvédelmi területét. Ezért igen üdítő, hogy végre valami jó hírt is hallhatunk.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének az ózonlebontásról szóló legfrissebb tudományos értékelése szerint a Montréali Jegyzőkönyv alapján tett intézkedések működőképesek és hosszú távon és ellenőrzött módon csökkentik az ózonlebontó anyagok (ODS-k) jelenlétét az atmoszférában. Ez egy inspiráló és időszerű emlékeztetőt jelent arra vonatkozóan, hogy a nemzetközi együttműködés és a diplomácia milyen hatással lehet a jelentős pozitív változásokra. (1)

A Montréali Jegyzőkönyvet 1987-ben véglegesítették válaszul arra a felismerésre, hogy az aeroszolokban, légkondicionáló rendszerekben, hűtőszekrényekben és ipari oldószerekben használt vegyi anyagok közül sok erodálta a bolygó sztratoszféráját, ami lyukat hozott létre és lehetővé tette az ultraibolya sugárzás káros szintre történő növekedését az ózonrétegen keresztül. A nemzetközi megállapodás arra kényszerítette a globális közösséget, hogy elkezdje az ózonréteget lebontó anyagok (CFC-k), a részlegesen halogénezett klórozott-fluorozott szénhidrogének (HCFC-k) és a halonok fokozatos megszüntetését.


A jelentést minden negyedik évben hozzák nyilvánosságra, amely dokumentálja az ózonréteg helyreállítását. A 2018-as kiadás azt mutatja, hogy a sztratoszférában az ózon szintje 2000 óta 1-2 százalékkal javul évente. És ha ez a javulási arány így folytatódik, a jelentés szerint az északi féltekén és a középső szélességeken az ózonréteg a 2030-as évekre teljesen helyreáll, a déli félgömbön az ózon a 2050-es, a poláris régiókban pedig 2060 előtt normalizálódik.

Történik mindez annak ellenére, hogy a CFC-11 globális kibocsátása előre nem láthatóan emelkedik 2012 óta. Ennek következtében a globális koncentrációk csökkenése 2014 és 2016 között csak kétharmada volt a 2002 és 2012 közötti sebességnek.

"A Montréali Jegyzőkönyv az egyik legsikeresebb multilaterális megállapodás a történelemben," - mondta Erik Solheim, az ENSZ Környezetvédelmi vezetője. (2)
[post_ads_2]
"A hiteles tudomány és az együttműködő cselekvés gondos keveréke, amely több mint 30 éve meghatározta a jegyzőkönyvet, hogy helyreállítsuk az ózonrétegünket, pontosan az, amiért a Kigali Módosítás igen ígéretes a jövőre nézve az éghajlatváltozás szempontjából."

Ha a Kigali Módosítást 2019-ben ratifikálják, a felülvizsgálatok konkrét célokat és határidőket fognak adni a fluorozott szénhidrogének (HFC-k) környezetbarát alternatíváinak megtalálásához, korlátozzák azokat a országokat, amelyek megerősítették a megállapodást a szabályozott anyagokkal való üzleti tevékenység folytatásával kapcsolatban azokkal szemben, amelyek nem, és arra ösztönzi a gazdagabb országokat, hogy pénzügyi támogatást nyújtsanak a szegényebb országok számára, hogy áttérhessenek a zöldebb termékekre. (3)

Ez a szakértők szerint "a legnagyobb valódi hozzájárulás, amelyet a világ eddig a globális hőmérséklet növekedés csökkentése érdekében tett, hogy azt 'jóval 2 Celsius-fok' alatt tartsuk," amint azt a Párizsi Megállapodás meghatározza. A jelentés szerint a világ képes lesz elkerülni, hogy a globális felmelegedés legfeljebb 0,4 százalékos legyen ebben az évszázadban, csupán a Kigali Módosítás betartásával.

(1) - http://conf.montreal-protocol.org/meeting/mop
(2) - https://news.un.org/en/story/2018/11/1024842
(3) - https://www.unenvironment.org/news-and-stories

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443