A német vegyi és gyógyszeripari óriás Bayer közölte, hogy 9300 függőben lévő pert indítottak a cég ellen október végéig. A felperesek azt állítják, hogy a vállalat által gyártott gyomirtó termék rákot okoz.
A felperesek szerint a Roundup gyomirtó, amelyeket a Bayer az amerikai agrárvállalkozó Monsanto felvásárlásakor megszerzett, megbetegítette őket, és a vállalat ismerte vagy tudnia kellett volna a kockázatokról, de erre nem figyelmeztettek megfelelően.
A Bayer elutasította az összes vádat, és azt állította, hogy több száz tudományos tanulmány és szabályozó hatóság mutatott rá, hogy a glifozátot tartalmazó gyomirtóinak használata biztonságos.
A glifozát a Monsanto Roundup gyomirtójának aktív összetevője, amely az Egyesült Államokban a legnépszerűbb hatóanyag.
"Továbbra is úgy véljük, hogy megfelelő védelemmel rendelkezünk, és erőfeszítéseket kívánunk tenni, hogy erőteljesen megvédjük magunkat mindezen perekben," - mondta a Bayer vezérigazgatója, Werner Baumann.
Elismerte azonban, hogy "még több perre számítanak." A társasággal szemben augusztus végéig 8700 pert indítottak.
Baumann szerint "a glifozát nélkülözhetetlen vegyi anyag a modern mezőgazdaság számára, amely biztonságosan használható, nagyon hatásos és erőforrásokat takarít meg. Ha megfelelően használják, a glifozát teljesen biztonságos és jó termék", - ismételte meg.
[post_ads_2]
A Monsanto ellen indított peres ügyek száma mostanában megugrott, és szakértői becslések szerint az elkövetkező években sok milliárdos kárt okozhat az új tulajdonos, Bayer számára.
A perek számának hirtelen növekedését egy olyan ügy előzte meg, amikor egy kaliforniai bíróság 289 millió dolláros kártérítést ítélt meg egy férfinek, aki azt állította, hogy a Monsanto glifozát tartalmú gyomirtói, köztük a Roundup okoztak nála rákos megbetegedést.
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) szerint a glifozát nem valószínű, hogy rákkeltő hatású. 1985-ben rákkeltő anyagként jelölték meg a glifozátot, de 1991-ben ezt visszavonták. Az Egészségügyi Világszervezet rákkutató hivatala 2015-ben a glifozátot "valószínűleg rákkeltőnek" minősítette az "emberre nézve". Kaliforniában a Proposition 65 (1986-os törvény) listán a glifozát ismert rákkeltő anyagként szerepel. (1)
(1) - https://www.rt.com/business/443852-bayer-monsanto-weedkiller-lawsuits/