Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Rendkívüli képeket sikerült készíteni egy bolygóról, amely egy másik csillag körül kering 63 fényévre

$
0
0

Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) egy egészen hihetetlen képsorozatot hozott nyilvánosságra, melyeken az látszik, hogy egy bolygó kering egy távoli csillag körül.

Az ESO Nagyon Nagy Teleszkópjával (VLT) rögzített képeken a Béta Pictoris b exobolygó látható, ahogy a gazdacsillagát kerüli meg 63 fényévnyi távolságra a Földtől. A bolygó körülbelül 1,3 milliárd kilométeres távolságra kering a csillaga körül, kissé közelebb, mint a Szaturnusz a Naphoz képest. (1)

A Béta Pictoris b körülbelül 1,5-szer nagyobb, mint a Jupiter, és körülbelül 13-szor nehezebb. Körülbelül 20 évig tart, mire megkerüli a csillagát, és jelenleg ez az egyetlen bolygó, amelyet a Béta Pictoris rendszerben ismerünk.

A pályájának nagy távolsága ellenére ez még mindig a legközelebbi bolygó, amiről valaha is fényképet készítettünk, amely egy másik csillag körül kering. Úgy gondolják, hogy a planéta rendkívül forró, átlagos hőmérséklete körülbelül 1500 Celsius fok.


Ezeket a képeket a Spektro-Polarimetrikus Nagy-kontrasztú Exobolygó Kutatás (SPHERE) eszköz rögzítette a VLT-ben. A bolygókról rendkívül nehéz közvetlenül képet készíteni, nem csak a nagy távolságok, hanem a csillag fényereje miatt is. Bár nem ezek az első ilyen képek, hihetetlen egyértelműen mutatnak egy exobolygót a keringési pályáján.

"Ezek a képek figyelemre méltó eredménynek számítanak, amelyek új korszakot jelentenek a csillagászat legizgalmasabb és legnagyobb kihívást jelentő területein, az exobolygók felfedezése és jellemzése terén," - mondta az ESO.

Bár a SPHERE-t erre a célra tervezték, megvannak a maga korlátai. A bolygó eltűnt a szemünk elől, amikor elhaladt a csillaga közelében, és 2016 novemberétől már nem volt látható. 2018 szeptemberében azonban újra megjelent, és megfigyelhetővé vált, ahogy a bolygó tovább halad pályáján a csillag körül.
[post_ads_2]
Ezek a képek egyben arra is rávilágítanak, hogy milyen messzire jutottunk az exobolygó kutatásban. Az első Naprendszerünkön kívüli bolygókat 1992-ben fedezték fel, és a túlnyomó többségüket a tranzit módszer révén sikerült megfigyelni - amikor a bolygó elhomályosítja csillagát a mi szempontunkból - vagy a radiális sebesség módszerrel, melynek során egy csillag imbolygását mérik meg, amit egy keringő bolygó okoz.

Az, hogy egy ilyen bolygóról sikerült közvetlenül is képeket készíteni, az elég hihetetlen. És vannak erőfeszítések arra vonatkozóan is, hogy még több képet készítsenek ilyen világokról, köztük a Földhöz legközelebbi ismert exobolygóról, a Proxima Centauri b-ről. (2)


(1) - https://www.eso.org/public/usa/images/potw1846a/?lang
(2) - https://www.iflscience.com/space/these-incredible-images

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443