Az O-Wind szélturbina nyerte az idén a 30 ezer fontos nyereménnyel járó James Dyson díjat. Ez a gömb alakú eszköz úgy lett kialakítva, hogy akár a magas épületek erkélyén felfüggesztve is működjön és villamos energiát termeljen nagyvárosi körülmények között.
A hagyományos szélgenerátorok nagyon hatékonyak, de csak akkor, ha egyenesen a széllel szembe fordulnak. A nagyvárosokban nem nagyon lehet szélgenerátorokat látni, mert a beépített környezet megzavarja a levegő áramlását, ami háromdimenziós örvényeket okoz, ahol a szél iránya folyamatosan változik.
Tehát nagyon sok szél van, amiből energiát termelhetünk - a városi szelek nagyon erősek lehetnek -, de ha villamos energiává kívánjuk átalakítani, akkor valami olyasmire van szükségünk, ami bármilyen irányból képes befogni a szelet, vagyis fentről és lentről, és képes azt hasznosítani egy turbina állandó irányba való forgatásával.
És itt érkeztünk el a lényeghez. A NASA "tumbleweed" (ördögszekér) technológiája által inspirálva, amit arra terveztek, hogy kihasználja a marsi szeleket, hogy egy feltérképező labdát mozgasson egyetlen irányba, az O-Wind csapata egy gömb alakú turbina kialakításban kezdett el gondolkodni.
A szerkezet többé-kevésbé gömb alakú, amely nyílásokkal van ellátva, amelyek nagy bemeneti és kis kimeneti keresztmetszettel rendelkeznek, amelyeken keresztül áramlik a levegő. Köszönhetően Bernoulli elvének, működés közben nyomáskülönbségek keletkeznek, amelyek a gömböt az óramutató járásával megegyezően egyetlen rögzített tengely körül forgatják, függetlenül attól, hogy a szél melyik irányból érkezik. Ezt a forgási energiát ezután egy generátor meghajtására és elektromos áram előállítására lehet felhasználni.
[post_ads_2]
A Lancaster Egyetem munkatársa hajszárítóval tesztelte prototípusát, ami elég volt ahhoz, hogy bizonyítsa az ötlet hatékonyságát, és egy hónappal ezelőtt meg is nyerte az Egyesült Királyság nemzeti Dyson díját, mielőtt a globális verseny győztesének nyilvánították. (1)
Nicolas Gonzalo, a csapat egyik tagja így összegezte a készülék jelentőségét: "Lehetővé teszi az apartmanokban lakók számára, hogy saját villamos energiát termeljenek".
A háztulajdonosok már évek óta kihasználhatják a napsugárzás lehetőségeit, de az O-Wind turbina ugyanolyan energia termelő képességeket tud nyújtani a magas városi épületekben lakók számára egy olyan világban, amely évről évre egyre gyorsabban urbanizálódik. (2)
(1) - https://www.jamesdysonaward.org/2018/project/o-wind-turbine/
(2) - https://newatlas.com/2018-dyson-award-winner-o-wind-turbine/57221/