A laboratóriumi humán vesék kifejlesztésén dolgozó kutatók megdöbbentek, miután megfigyelték, hogy azok a mini szervek, amelyeken dolgoztak, elkezdtek agy- és izomsejteket létrehozni a további vesesejtek helyett.
A tesztcsőben növesztett miniatűr vesék vagy vese organoidok olyan őssejtekből készülnek, amelyeket arra ösztönöznek, hogy specifikus vesesejt csoportokat hozzanak létre. A tudósok remélik, hogy a folyamat segítségével egy nap majd kezelhetőek lesznek a különböző vesebetegségek.
Azonban a közelmúltban közzétett eredmények rávilágítottak arra, hogy a technikának vannak bizonyos ismeretlen következményei, sőt olyan sejtek is keletkeznek, amelyeknek nincs közük a vesesejtekhez. (1)
Míg a kutatók lelkesen használják ezt a folyamatot, hogy segítsenek az embereknek a betegségek leküzdésében, vannak hátulütői. Dr. Benjamin D. Humphreys, a tanulmány egyik szerzője figyelmeztetett arra, hogy "a tudósok nem értékelik teljes mértékben", hogy a laboratóriumi szerveket alkotó sejtek egy része nem azt imitálja, amit az emberekben találunk.
Humphreys azt mondta, hogy a mini vesékben lévő sejtek 10-20 százaléka nem fogja a jeleket, amelyek arra ösztönöznek, hogy további vesesejteket termeljenek, helyette váratlanul agy- és izomsejtekké alakulnak.
Ezek a "félresikerült" sejtek problematikusak lehetnek a kutatók számára, mondta Humphreys elmagyarázva, hogy "ha a nem odavaló sejtek megjelennek egy organoidban, az azt jelenti, hogy nem hűen modellezik az emberi vesét".
[post_ads_2]
Szerencsére a sejteket elemző kutatók úgy találták, hogy beavatkozhatnak ezen sejtek működésébe, és 90 százalékkal csökkenthetik a mini vesében található agysejtek számát.
Humphreys szerint a kutatás "valóban felgyorsítja" az emberi vesebetegségre és a gyógyszerek felfedezésére irányuló organoidok fejlesztését és reméli, hogy a technika alkalmazható lesz ezen sejtek célzására a különböző laboratóriumi szervekben.
"A vese organoidok fejlesztését a valóság ösztönzi, hiszen nagyon sok betegünk van, akinek nem működik a veséje, és nincs hatékony gyógyszer a számukra," - tette hozzá. (2)
(1) - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S19345
(2) - https://medicine.wustl.edu/news/brain-muscle-cells-found