Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Ezek a titokzatos halmok Brazíliában 4000 évesek és az űrből is láthatóak

$
0
0

A Föld legnagyobb léptékű és legfurcsább struktúrái szinte teljesen el vannak rejtve a világ szeme elől, hacsak nem tudja valaki, hol kell keresnie.

Brazília északkeleti Caatinga nevű, növényzettel fedett régiójában a tudósok 200 millió termesz halmot fedeztek fel, amelyek egy Nagy-Britannia méretű területet fednek le.

Ami elképesztő ezen hatalmas struktúrával kapcsolatban a puszta térfogatától eltekintve, amely a becslések szerint 10 köbkilométernyi földet foglal magában az a tény, hogy kevesen vannak olyanok, akik egyáltalán tudnak róla.

A brazil Universidade Estadual de Feira de Santana egyetem biológusa Roy Funch először az 1980-as évek elején fedezte fel a titokzatos halmokat, amelyekkel ritkán találkozhattak a "kívülállók".


"A helyiek úgy gondolták, hogy termeszek vagy hangyák vagy valami hasonló lények hozták létre őket," - mondta Funch.

"De sokak számára csak úgy ott voltak - természetes, Isten által alkotott formációk, amelyek mindig is léteztek -, és a szarvasmarha állomány és a kisparcellás gazdálkodás a szárazföldi területen nem sok időt hagyott a spekulációra."

Abban az időben Funch írt róla egy népszerű tudományos magazinban Brazíliában, de ahogy az évtizedek teltek, egyetlen tudós sem számolt be a létezésükről.

Hogy ezt orvosolja, Funch 2015-ben megjelentetett egy tanulmányt a halmokról, de csak az új kutatások tárták fel ennek a hatalmas struktúrának a teljes terjedelmét.
[post_ads_2]
2015-ben Funch úgy becsülte, hogy körülbelül 90 millió halmot tartalmaz, amelyek össztérfogata körülbelül 900 gízai nagy piramisnak felel meg, és vitathatalanul a legnagyobb rovarok által létrehozott ökoszisztéma, amit valaha feljegyeztek.

Azóta a becslést felülvizsgálták, és Funch valamint kutató társainak új vizsgálatai azt sugallják, hogy mintegy 200 millió halom található ezen a hatalmas, 230 ezer négyzetkilométeres területen, amelyek teljes térfogata körülbelül 4000 gízai nagy piramis térfogatának felel meg, és körülbelül 4000 évesek. (1)

Egy ilyen óriási lábnyom azt is jelenti, hogy még a műholdképeken is jól látható az űrből a Google Föld segítségével.



"Összehasonlításképpen a termesz halmok nagyjából akkora területet fednek le, mint a nagy korallzátony, ami több faj biomérnöki tevékenységének eredménye," - mondja Funch -, "míg a halmokat, amelyekről beszámolunk, egyetlen termesz faj építette."

Ez a termesz faj a Syntermes dirus. De hogyan hozták létre ezeket a halmokat, amelyek körülbelül 2,5 méter magasak és átmérőjük eléri a 9 métert, és hogyan tudta a Syntermes dirus ennyire egyenletesen szétszórni a Caatinga területén?

A csapat szerint, akik a levegőből és a talajon lévő struktúrákat is elemezték, a 200 millió halom a föld alatti csatornák hatalmas hálózatából kitermelt talajt jelenti, amely lehetővé teszi a termeszek számára, hogy könnyen elérhessék a felszínt, hogy elérjék az élelmiszerforrást, a lehullott leveleket.


"Nincs egy nagy terv, mint a madárrajok esetében, ahol az egyes madarak egyenlő távolságra maradnak a szomszéduktól, hogy a több ezer egyedből álló raj rendezett módon mozogjon," - mondta Stephen Martin, a tanulmány első szerzője, a brit Salfordi Egyetem rovartudósa.

"Azért, mert a halott levelek (táplálék) évente egyszer lehullanak, egy hatékony rendszerre van szükség ahhoz, hogy minél több élelmet össze lehessen gyűjteni, mielőtt eltűnik."

Néhány halomból vett talajminták azt mutatják, hogy 690 - 3820 évvel ezelőtt hozták őket létre, és olyan régiek, mint Afrikában a világ legrégebbi ismert termesz halmai. (2)

(1) - https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960
(2) - https://www.sciencealert.com/these-mysterious-mou

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>