Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Egy "rákölő kapcsolót" találtak az emberi testben, és a kutatók már keményen dolgoznak rajta, hogy kihasználják

$
0
0

Az emberi genom és számos szabályozó molekula nyolc évnyi elemzését követően az Északnyugati Egyetem egyik csapata felfedezett egy látszólag üzembiztos önmegsemmisítési útvonalat, amely bármilyen típusú rákos sejt elpusztítására alkalmas.

A mechanizmus olyan kis RNS molekulák létrehozását jelenti, amelyek többfajta gént zavarnak, melyek a gyorsan növekvő, rosszindulatú sejtek szaporodásához nélkülözhetetlenek, de kevés hatással vannak a normál, egészséges sejtekre.

Két újabb tanulmány során szerzett tapasztalatok alapján a kutatás vezetője, Marcus Peter és kollégái a végzetes események sorozatát jellemezték, melyeket ezek a siRNS molekulák indítottak el - amit DISE-nak (Death By Induced Survival gene Elimination) neveztek el -, és azonosították a hat nukleotid hosszú szekvenciát, ami az aktivitás kiváltásához szükséges. (1)(2)

A sok nem-kódoló RNS molekula nukleotid (azaz nem kerülnek lefordításra fehérjévé) szekvenciáinak vizsgálata során, amelyeket a testünk természetes módon termel, hogy szelektíven gátolja a génkifejeződést, azt találták, hogy a DISE-hoz kapcsolódó szekvenciák jelen vannak sok tumor elnyomó RNS szál egyik végében.


"Úgy gondoljuk, hogy a többsejtű organizmusok így szüntették meg a rákot az adaptív immunrendszer kifejlődése előtt, ami körülbelül 500 millió éves," - mondta Peter egy tavalyi nyilatkozatában. "Ez egy üzembiztos módja lehet, hogy a rákos sejteket öngyilkosságra kényszerítsük, és úgy gondoljuk, hogy minden sejtben aktív, ami megvéd bennünket a ráktól." (3)

Azt azonban még meg kellett határozni, hogy a szervezet hogyan termel siRNS-eket, amelyek kiváltják a DISE-t. Ez az áttörés egy újabb tanulmányban jelent meg, amelyet az elmúlt hónapban tettek közzé az eLife folyóiratban, ahol Peter és csapata megfigyelte azt a folyamatot, amellyel a sejtjeink egy nagyobb RNS-szálat feldarabolnak - ez egy CD95L nevű sejthalál-ciklus proteint kódol - többszörös siRNS-ekké. (4)

Számos kísérlet során kimutatták, hogy ugyanezt a sejtes mechanizmust alkalmazhatják más nagy fehérje kódoló RNS esetében, hogy DISE és siRNS szekvenciákká alakítsák. És figyelemre méltó módon azt találták, hogy a genomunkban lévő összes kódoló RNS körülbelül 3% -át fel lehet használni e cél érdekében, köszönhetően a gyilkos-kapcsoló szekvenciáink széles eloszlásának.
[post_ads_2]
"Most, hogy ismerjük a gyilkos kódot, a mechanizmust beindíthatjuk anélkül, hogy kemoterápiát kellene alkalmazni és a genomot összezavarnánk," - mondta Peter a múlt hónapban egy sajtóközleményben. Megjegyzi, hogy még az új generációs gyógyszerek és a feltörekvő génterápiás módszerek sem kezelik az agresszív rákos megbetegedéseket - például a hasnyálmirigy, a tüdő, az agy és a petefészek daganatot-, mivel egyszerre csak egy gén aktivitására irányulnak, de a betegségeket több gén okozza. (5)

A DISE útvonal viszont egy brutális, egyidejű támadásban öli meg a rákos sejteket. "Olyan ez, mint az öngyilkosság, amikor az ember egyazon időben leszúrja, lelövi magát és kiugrik egy épületből," - magyarázta 2017-ben. Az eddigi kutatások azt mutatják, hogy a rákos sejtek nem tudnak ellenállóvá válni a DISE-al szemben.

Az Oncotarget folyóiratban tavaly megjelent koncepciót bizonyító tanulmányban az Északnyugati Egyetem csapata nanorészecskéket használt, hogy DISE siRNS-t szállítson egérbe beültetett emberi petefészek daganatos sejtekhez. A kezelés jelentősen csökkentette a tumor növekedését káros mellékhatások nélkül. A terápia hatékonyságának növelésére irányuló munka már folyamatban van. (6)

"A korábbi tanulmányok során szerzett tapasztalatok alapján most már olyan mesterséges mikroRNS-eket tervezhetünk, amelyek sokkal hatékonyabbak a rákos sejtek megölésében, mint a természet által kifejlesztettek," - fejezte be Peter. (7)


(1) - https://www.cell.com/trends/cancer/fulltext/S2405
(2) - https://www.nature.com/articles/s41467-018-0652
(3) - https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-10/
(4) - https://elifesciences.org/articles/38621
(5) - https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-10/
(6) - http://www.oncotarget.com/index.php?journal=on
(7) - https://www.iflscience.com/health-and-medicine/a

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>